Laptopum aniden kapanıyor

'Teknik Yardım' forumunda HazaN tarafından 21 Nisan 2014 tarihinde açılan konu


 1. Yeni aldığınız ya da belli bir zamandır kullandığınız laptop birden bire sorun çıkarmaya başladı. Oyun oynarken, çalışırken aniden kapanan laptoplar sinir bozucu olmaktan çıkıyor insanı delirtiyor. Başıma bir kaç kez geldiği için iyi bilirim. Öncelikle bir laptop neden durup dururken kapanır onu araştıralım.

  Bir laptop aniden kapanıyorsa önce bir virüs araştırması yapın. Öyle inatçı virüsler vardır ki karşısında ne masaüstü ayakta durabilir nede laptoplar. Bu yüzden diğer seçeneklere geçmeden siz bilgisayarınıza bir virüs taraması yapın.

  Virüs taraması yaptınız sonuç temiz mi çıktı? Şimdi aniden kapanan laptobunuzun klavye kısmına dokunun ısınma var mı yok mu? Eğer klavye kısmı ısınmış ise yoğun toz bağlamış fanlar işlemci yada kasayı soğutamaz doğal olarak ısınmadan dolayı laptop işlemciye zarar vermemek için kendini kapar. Bu durumda yapman gereken bilgisayarın içini uzman ellerde temizletmen...

  Termal macunun eskimiş olma ihtimalide vardır. Eğer bu işlerden anlıyorsan kendin piyasada kolaylıkla bulabileceğin bir macun yardımıyla sorunu çözmeyi deneyebilirsin yada bir bilgisayarcıdan yardım alabilirsin.

  Ekran kartı ve ram ısınması da yine laptobun kapanmasına neden olabilir. Genel bir bakım yaptırmanda fayda var.

  Son olarak söylemem gereken ise laptobunuzun fanları altta olduğu için düz bir zeminde çalışmak yerine açılı bir şekilde zemine yerleştirin ki alttaki fanlar hava alsın. Bunun için özel ürünler olduğunu söylemekte fayda var. Teknomarketlerde bulabileceğin laptop altlıkları (fan destekli) sorununun çözümü olabilir. Geçici çözüm olarak laptobun altına bir kitap desteği yaparsan (laptop öne doğru meyilli olacak şekilde arka kısma koyun bu desteği) buda geçici bir süre fayda sağlayacaktır.
    2. sağol kardeş yaa