laptop kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

'Teknik Yardım' forumunda YAREN tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. laptop kullanımı,
  laptop kullanımı dizüstü bilgisayar kullanıcılarına tavsiyeler,
  Laptop kullanırken bunları yapmayın


  [​IMG]

  İşte Laptop ve Notebook’u kullanırken yapmamamız geren 7 kural;

  1- Dizüstü bilgisayarınızı sakın yatağınıza taşımayın. Yatakta kullanılırken üzerine koyduğunuz yaştık yorgan gibi yumuşak nesneler cihazınızın hava almasına engel olduğu için aşırı ısınmasına hatta cihazın yanmasına neden olabilir.

  2- Cihazınızı sürekli prizde tutarak kullanmayın: Yeni aldığınız bilgisayarınızın bir iki defa tam olarak boşalmasına fırsat verin ve sonrada tam olarak şarj olmasını sağlayın. Bilgisayarınızı performansından tam olarak yararlanmak durumunda olmadığınız zamanlarda sadece batarya ile kullanın. Bilgisayar kapalıyken ise fişini mutlaka çekin. Böylece pilin ömrünü kısaltmamış olursunuz.

  3- Yazın havaların çok sıcak olduğu günler de cihaz daha çok hava alsın diye sakın içini açmayın. İçi açıkken çalışan cihazın soğutma mekanizması sağlıksız çalışır ve bu cihaza daha çok zarar verir.

  4- Cihazınızı arabada unutmayın: Yaz aylarında güneş alan bir arabanın içerisi 60 derece sıcaklığa ulaşabilir. Bu plastik yüzeylere sahip Laptoplarda 70 dereceye kadar hissedilmesi cihaz için büyük bir risk taşır. Cihazın yüzeyinin rengi solabilir, ekran ve elektronik parçalar zarar görerek cihaz kullanılmaz hale bile gelebilir.

  5- Kış ayları elektronik cihazların dostu değildir. Soğukta kalmış laptoplarınızı sıcak ortamlara girildiğinde hemen çalıştırmayın. Çünkü soğuk havadan birden sıcağa girilmesi ile cihazda yoğunlaşma yaşanır, bu da cihaza zarar verir.

  6- Laptopunuzu sakın dövmeyin! Bilindiği gibi elektronik cihazların istenildiği gibi çalışmadığı zaman onu hırpalar biraz tokatlarız. Bu laptoplarda ters tepebilir, çünkü aşırı sarsıntı cihazın sabit diskine zarar verebilir.

  7- Günlük hayatımıza giren Laptop’umuzu kahvaltı sofralarında da eksik etmiyoruz. Hem çayımızı yudumlarken hemde sanal alemde sörf yaparken çok dikkatli olmak gerek. Cihaza yanlışlıkla dökülen sıvı cihazımıza zarar verebilri. Dökülen sıvıyı da sakın saç kurutma makinesiyle kurutmaya çalışmayın. Bu davranış hem korozyonun başlamasını hızlandırır hem de klavye tuşlarını eritirsiniz.
  (Popüler Gazete)​
    2. Cevap: laptop kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

  Yatağa taşımıyorum fakat koltuğa taşımam da bir sakınca yoktur umarım.:)