Laptop Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Merve tarafından 1 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Laptop Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır
  Laptop Pil Ömrü Nasıl Uzatılır


  - Eğer belirli bir süre kullanmayacaksanız (örneğin bir hafta ve üzeri bir zaman dilimi) bataryayı laptoptan çıkarmalısınız.

  - Bataryayı dondurucu soğuk veya çok sıcak ortamlarda muhafaza etmeyin. Örneğin yaz aylarında bataryanın arabanızda kalmasına izin vermemelisiniz. Isınmış bataryalar çok hızlı boşalır, soğuk olanlar ise gerekli enerjiyi hemen üretip dağıtmakta zorlanırlar.

  - Eğer bilgisayarınız nikel- metal hidrit bir bataryaya sahip ise; bataryayı ayda bir kez tamamen boşaltıp tamamen doldurarak performansını artırabilirsiniz.

  - Yeni bataryaları kullanmadan önce tam şarj etmelisiniz. Yeni bir bataryanın tam kapasiteyle çalışmaya başlaması ancak birkaç kez tam dolup tam boşaldıktan sonra mümkün olabilmektedir.

  - Bilinen dizüstü bilgisayarlara oranla çok daha güçlü özelliklere sahip olan ve masaüstü bilgisayar yerine de kullanılan (Desktop Replacement) bilgisayarlara ait bataryalar da her 3-4 haftada bir tamamen boşaltılarak yeniden doldurulmalıdır.

  - Bilgisayarı üzerinde batarya varken elektriğe bağlı vaziyette bırakmanın bataryanın ömrünü kısaltacağını unutmayın.  alıntı