Lambanın Kullanım Alanları

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 17 Haz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Lambanın Kullanım Alanları Nelerdir


  Led Lambaların Kullanım Alanları

  Lamba Ampul (Fransızca: (une) ampoule) elektrik akımıyla temas ettiğinde akkor durumuna gelerek ışık yayan içinde argon gazı bulunan armut biçimli cam şişedir. Ampulün içinde çok ince biçimde tasarlanmış filaman adı verilen, genelde volfram tungsten metalinden yapılmış, iki ince destek çubuğu ile tutulmakta olan bir tel bulunur. Bu telden geçen elektrik akımı bu teli aşırı derecede ısıtır (yaklaşık 3000 °C) ve sonuç olarak tel ışık yaymaya başlar. Ampul, Thomas Alva Edison tarafından icad edilmiştir. Bu buluş Edison'un binlerce buluşundan sadece biri olmasına rağmen en büyük buluşudur.

  Enerji tasarrufu için tasarruf ampulü kullanılması yararlıdır.


  Led Lambaların Kullanım Alanları

  LED, aydınlatma teknolojisinde kullanılmaya başladığı ilk zamanlarda dekoratif amaçlı kullanımlarda tercih edilmiş ve yüksek maliyeti nedeniyle yaygın bir kullanım alanına sahip olamamıştır.

  Bununla birlikte LED aydınlatma sistemleri; gerek maliyet , gerek verimlilik, gerekse çevreye olumlu etkileri ortaya çıktıkça kullanım alanları genişlemeye ve dünyanın gelişmiş ülkelerinde genel aydınlatma amacıyla kullanılmaya başlamıştır.