Kutupta Yaşayan Hayvanlar Neden Üşümez

'Ders notları' forumunda Yasemin tarafından 1 Mayıs 2013 tarihinde açılan konu


  1. Kutupta Yaşayan Hayvanlar Neden Üşümezler


    Buzlu sularda yaşayan kutuplarda bulunan balıklar sıfır ve sıfırın altında ki derecedeki ortamlarda donmamalarının nedeni Kutuplardaki balıkların derilerinde bulunan kristallerdir.Kutuplarda bulunan balıklardaki bu kristallerde donma derecesini düşüren proteinin bulundupu belirlenmiş.

    Kutularda yaşayan hayvanlar kendi vücut ısısından çok daha düşük ısı koşullarında yaşayabilmek için özel üşümemelerini sağlayan vücut ısılarını ayarlamalarına yardımcı olan kürkleri vardır.Kutuplarda yaşayan hayvanlar kürkleri sayesinde soğuktan tropik bölgelerde yaşayan hayvanlar gibi etkilenmezler.

    Kutuplarda yaşayan domuzlar hiç kürkleri olmamasına rağmen deri altı yağ tabakaları sayesinde vücut ısılarından 20 derece daha düşük ısı ortamlarından etkilenmezler.

    Fok balıkları bir çoğumuzun bildiği gibi yaşamlarının büyük bir bölümünü suda geçirmektedirler.Kutuplarda yaşayan Foklar suda ve buzda üşümezler. Bunun nedeni kürkleri ve vücutlarında biriktirdikleri yağ onları soğuktan korunmalarını sağlar. Ayrıca Fok Yavruları dünyaya geldiklerinde bebek yağı denilen bir yağla kaplı olarak doğarlar bu bebek yağı sayesinde küçük vücutları sıcak kalmaktadır.