kutuplarda oruç nasıl tutulur

'Sorularla İslamiyet' forumunda YAREN tarafından 28 Tem 2010 tarihinde açılan konu

 1. kutuplarda oruç,
  kutuplarda ibadet,
  kutuplarda oruç nasıl tutulur,

  Kutuplarda olan nasil oruç tutar?

  Kutuplara ve Ay'a giden müslümanin da, seferî degilse, Ramazanda gündüzleri oruç tutmasi lâzimdir.

  24 saatten daha uzun günlerde, oruca saatle baslar ve saatle bozar. Gündüzü böyle uzun olmiyan bir sehirdeki müslümanlarin zamanina uyar. Eger oruç tutmazsa, gündüzleri uzun olmayan yere gelince kazâ eder.

  Bilindiği üzere bulunduğumuz ülkede günün saatleri fazlaca farklılık arz etmez. Gece ve gündüzler her ne kadar bazı mevsimlerde uzayıp kısalırsa da normal uzunluk ve kısalıktan ileri geçmez. Ancak bu normal uzayıp kısalmalar kutuplara doğru yaklaşıldıkça çok farklı hale gelir. Kırk beşinci enlemden başlayarak kısalmaya başlayan geceler (90) ıncı enleme varınca iyice kısalır bazı mevsimde tam altı ay uzunluğunda bir gün sürer arkasından da kış mevsiminde yine altı ay uzunluğunda bir gece devam eder.
  Bu altı ay kadar uzun süren günde tek günlük namaz mı kılınır? Yoksa bu uzun günün saatleri günlere taksim edilir yirmi dört saatta bir gece gelip geçtiği tasavvur edilerek namazlar bu saata göre mi ayarlanır?

  — Bu suale çeşitli cevaplar verilmiştir. Bu cevapların özetini kısaca arzedecek olursak şöyle ifade edebiliriz:

  — Kutuplara doğru yaklaşıldıkça iyice uzayan gün ve gecelerde namaz vakitleri (takdir edilir). İşte bu (Takdir) mes'eleyi karışıklıktan çıkarır sıhhate kavuşturur.

  — Takdir hadîsten geliyor. Peygamberimizin ifadesidir bu. Resûlüllah Aleyhisselam günleri iyice uzun olmayan yerden çıkacak olan Deccalı haber verirken Deccalın bir günü sizin bir seneniz kadar uzun olacaktır. Sonraki günleri de beri geldikçe kısalacaktır buyurduğunda sormuşlar:

  — Ya Resûlâllah bir günü bizim bir senemiz kadar uzun olacağını bildirdiğiniz o günde namazlar nasıl kılınacaktır?

  Şöyle cevap vermiştir: — Takdir olunarak! Yani uzun günün saatleri takdir edilerek. Hesaplanarak. (Müslim Kitabul-Fiten ve Eşrâtus-Sâat 20)

  — Nasıl takdir edilip nasıl hesaplanacak?

  — En yakın normal vakitli ülkenin takvimi ve saatıyla takdir olunup hesap edilerek.
  Alıntı

   
Yükleniyor...