Kutsal Kase Ayasofyadamı

'Haberler' forumunda Ezlem tarafından 28 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Kutsal kase ve Ayasofya,Kutsal Kase Bulundu mu?,Kutsal Kase,ayasofya,ayasofyadaki sır

  Turizmci Ferhat Kanarya, Kutsal Kase"nin yerini bulduğunu iddia ediyor ve bu keşfini nasıl yaptığına dair ayrıntılı veriler sunuyordu.

  Ferhat Kanarya Röportajı;

  Herkezin aradığı Kutsal Kase nerede?

  Burnumuzun tam da dibinde; İstanbul"da Ayasofya"da.

  Bu sonuca nasıl varıldı

  Ayasofya"da yaptığım incelemeler sonucunda yaşlı çoban figürünün sandaletlerinde yer alan "LI" ve "CAX" yazılarının, üst galeride ünlü Deesis Mozaiği ile İstanbul"un yağmalandığı 4. Haçlı Seferi"nin önderlerinden olup, ölümünden sonra Ayasofya"ya gömülen Henricus Dandolo"nun mezarı arasında kalan bölümde duvarlara kazındığını belirledim. Çoban Anıtı"nın rölyefinde, Nicolas Poussin"in Arkadyalı Çobanlar tablosundan farklı olarak, lahdin üzerinde defne dallarından oluşan bir taç süslemesi bulunmaktadır. Bu figür, Deesis Mozaiği"nin hemen yanı başında yer alan pencerenin alt kısmına mermer üzerine işlenmiştir ve bu süsleme Ayasofya"da sadece bu bölümde yer alır. Deesis Mozaiği ile Henricus Dandolo"nun mezarının tam ortasında yer alan bölümde dört sütun üzerinde yarım ay şeklinde kapalı bir bölme vardır. İşte Kutsal Kase buraya saklanmıştır.

  Kutsal Kase"yi saklamak için neden Ayasofya seçildi

  İyice incelendiğinde Ayasofya"nın Kutsal Kase"yi saklamak için en uygun yerlerden biri olduğu kesindir. Ayasofya ya da Bizans dönemindeki adıyla Hagia Sophia, "Kutsal Bilgelik" anlamına gelir. Gizli bir bilginin "Kutsal Bilgelik"te saklanması insana anlamlı geliyor... 1204 yılında yapılan 4. Haçlı Seferi"nde İstanbul ele geçirilerek yağmalanıyor. Elbette Ayasofya da bundan nasibini alıyor. Aslında bu yağma ve talanlar bir anlamda Ayasofya"yı tarih önünde temize çıkarıyor. Çünkü yağmalanan bir yerde kimse Kutsal Kase"yi aramaz. Akademisyenler ya da araştırmacılara sorulacak olursa büyük bir çoğunluğu Kutsal Kase"nin Ayasofya"da olamayacağını çünkü yağmalandığını öne sürecektir. Bir kısmı ise “Ayasofya"da olsaydı onu Bizanslılar bulurdu” cevabını verecektir.

  Çemberlitaş"ta değil

  “İmparator Büyük Konstantin"in annesi Helena, 326 yılında Kudüs"e haç ziyaretinde bulunuyor. Amacı ise kutsal emanetleri bulmak... Helena"nın Kudüs"te olduğu dönemde çeşitli kazılar yapılıyor ve bazı emanetler ele geçiriliyor. Bu emanetlerin bugün Çemberlitaş"ın altında yer alan gizli odalarda saklandığına inanılmaktadır. Belki de bugün bu odada hiçbir şey bulunmamaktadır. 4. Haçlı Seferi sırasında şehrin düşeceğini anlayan Bizanslılar, emanetleri buradan çıkarıp emniyetli başka bir yere saklamış olabilir. Çünkü Haçlılar da emanetlerin Çemberlitaş"ın altında saklandığını biliyordu ve şehri alınca ilk baktıkları yerlerden biri de burası olmuştu. Daha sonra şehir kurtulunca, kutsal emanetler ve Kutsal Kase Ayasofya"ya gizlice götürülerek güvenli yerlerine yerleştirilmiştir.”

  Kutsal Kase simge

  “Kutsal Kase, Hıristiyan mitolojisinde Hz. İsa"nın son akşam yemeğinde kullandığı ve ölümünden sonra Arimatealı Yusuf"un, onun kanını koyduğuna inanılan kadeh. Bu kavram, 1180-1240 yılları arasında yazılan kitaplarda ortaya çıkmış. İlginç olan, yüzlerce yıl konunun hiç ele alınmaması ve bu dönemlerde aniden popüler olması. Bu yıllar, Haçlı Savaşları"nın var gücüyle devam ettiği ve Tapınak Şövalyeleri Tarikatı"nın en güçlü zamanlarını yaşadığı dönem.”  Alıntıdır
    2. Cevap: Kutsal Kase Ayasofyadamı

  Kutsal kasenin bir obje değil bir simge olduğu yönünde yazılar okumuştum. Kutsal kase; inanışa göre bir dişiyi temsil etmekte. Hatta yanlış hatırlamıyorsam Dan Brown kitaplarındada durum bu yönde anlatılıyor.
  Yüzyıllardır kimsenin bulamadığı kutsal kasenin bulunduğu iddiaları ilginç geliyor. Ama çok bilgim olmadığı için seyirci kalıp sonucu görmeyi tercih ediyorum.