Kutlu Doğum Haftasının Anlamı

'Dini Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 20 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kutlu Doğum Haftasının Anlamı Nedir  Kutlu doğum haftası Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa (sav) in doğum gününü kutlamak amacıyla düzenlenen kutlamaların yapıldığı haftadır.

  Kutlu doğum haftası kutlamaları her yıl 14 ile 20 Nisan arasına denk gelen günleri kapsar.

  Bu yıl kutlu doğum haftasının birinci günü Rabiülevvel ayının 12. gecesine denk gelen miladi takvime göre 14 Nisan günüdür.

  Peygamber Efendimizin doğum günü Mevlid-i Nebevi yani Mevlid Kandili asırlardır müslümanlar tarafından kutlanmaktadır. Diyanet işleri başkanlığı sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa (sav) in doğun gününü içine alan bu haftayı Kutlu Doğum Haftası olarak ilan etmiştir. İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen ve son peygamber olan Muhammed Mustafa (sav) 571 yılında kameri aylardan Rebiülevvel ayının 12.gecesi dünyaya gelmiştir. Bu mübarek geceye de Mevlid Kandili denir.

  Bu vesile ile Kutlu Doğum Haftası boyunca, sevgili peygamberimiz anılır. Salatı şerifler, naatı şerifler okunur. Bizlere bırakmış olduğu Kuran-ı Kerim den mesajlar verilir. Ayet, hadisler okunur. Peygamberimizin doğumu ilahiler, kasideler, dualar, sureler, şiirler eşliğinde coşku ile kutlanır.