Kutlu Doğum Haftasında Neler Yapılır

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Aderito tarafından 26 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kutlu Doğum Haftasında Neler Yapılır kısaca
  Okuduğumuzun kalıcı olması için de öğrendiğimiz bilgileri başta aile fertlerimiz olmak üzere çevremize anlatabiliriz.


  Akşam vakitlerinde çocuklarımıza Efendimizin (sas) yaşadığı örnek hayattan kesitler anlatabiliriz Onun ashabıyla arasında geçen diyalogları hikaye tarzından anlatarak çocuklarımızın dikkatlerini Peygamberimizi anlama üzerinde yoğunlaştırabiliriz.


  Nebiler Serverini hayatını anlatan video kasetlerini veya film CDlerini ev halkıyla beraber izleyebiliriz. Yine bunun gibi Efendimizin (sas) hayatından kesitler sunan veya Onunla alakalı yazılan şiirlerin bulunduğu ses kasetlerini dinleyebiliriz.


  Yaşadığımız yerde Allah Rasulünü (sas) hatırlatan ne varsa oraları ziyaret edip hayalen asr–ı saadete gidip tefekküre dalabiliriz.


  Ziyaretlerimizde yanımıza çocuklarımızı da alabiliriz.


  Bir gül satın alarak yanında da Efendimizi (sas) anlatan bir kitapla beraber akraba veya dost ziyaretlerinde bulunabilir onlarla beraber Efendimiz (sas) yörüngeli sohbetler yapabiliriz.


  İki Cihan Serveri “Beni Hûd Vakıa Mürselat sûreleri ihtiyarlattı (Tirmizi Tefsir 57) buyuruyor. Bu sûrelerde içerisinde kıyamet sahnelerinin resm edildiği ayetler Allah Rasulünü (sas) derin bir tefekküre salmıştı. Bizler de bu günlerde bu sûrelerin muhatabının kendimiz olduğunu düşünerek Hûd Vakıa ve Mürselat sûrelerini okuyabiliriz.


  Allah “Muhakkak ki Allah ve melekleri Peygambere hep salât ederler Ey iman edenler! Siz de Ona salât edin ve tam bir içtenlikle selâm verin (Ahzab 33/56) buyurarak bizlerden Efendimizin (sas) ismini andığımız zaman salavat getirmemizi istiyor. Bu İlahi emir doğrultusunda bizler de özellikle bu günlerde Efendimize (sas) bol bol salavat getirebiliriz.


  “Allah cc ve Rasulüne nasıl salavat getirelim? diyorsanız işte size birkaç örnek:

  Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammed Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin adede ma fî ilmillâhi salaten daimeten bidevâmi mülkillâhi Allâhümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihi ve ashâbihî biadedi ilmike ve biadedi malûmâtike


  SALÂT-I TEFRÎCİYE

  Allâhümme salli salâten kâmileten ve sellim selâmen tâmmen alâ seyyidinâ Muhammedinillezî tenhallü bihîl–ukadu ve tenfericu bihil–kürabu ve tugdâ bihil– havâicu ve tünâlü bihir–reğâibu ve hüsnül–havâtimi ve yüsteskal–ğamâmu bivechihil–kerîmi ve alâ âlihi ve sahbihi fî külli lemhatin ve nefesin biadedi külli malûmin leke