kusursuz dost arayan dostsuz kalır sözü ile ilgi yazılar

'Etüt Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 10 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. kusursuz dost arayan dostsuz kalır sözü ile ilgi yazılar lazım ödev konusu acill olursa sevinirim

  Cevap: kusursuz dost arayan dostsuz kalır sözü ile ilgi yazılar

  Kusursuz dost arayan, dostsuz kalır

  Kusursuz dost arayan, dostsuz kalır diye ne güzel söylemis Mevlana Kusursuz kul olur mu hiç Zaten doğru olan kusursuz dost arayarak bir ömrü tüketmek yerine, dostlarinizi, arkadaslarınızı kusurlarıyla kabul edebilmek değil midir?

  Dostlar ve dostluklar samimi oldukları derecede güzeldirler Dünyaya madde penceresinden bakanların dostluklari da, menfaatleri nispetinde büyük ya da küçüktür Yani ne kadar çıkar, ne kadar fayda, o kadar dostluk, o kadar arkadaslik Yaratilis gayesinden bihaber yasayan, nefsani arzularinin esiri olmus; Esfele Safilin çukurlarina yuvarlanmis, insan taslaklarının dostluklarindan ne beklenir ki? Bir parça kemiGe sahibini satan köpek misali, üç kurusa şerefini pazara çikanların, küçük menfaatler karsiliGi dostlarini da satabilecekleri su götürmez bir gerçektir.

  iliskilerinizde hayal kirikliGi yasamak istemiyorsaniz, su formülü hafizaniza naksetmelisiniz "Dostlariniza onlarin Allah' a (cc) olan yakinliklari kadar yakin" olunuz Ne bir eksik ne bir fazla.

  Dostluklarınızı dünyevi ilişkilerle sinirlandirmaniz, size kisirdöngüden baska hiçbirsey getirmeyecektir Bu da ömrünüzü basit menfaatler etrafinda dolap beygiri gibi dolasarak geçirmeniz demektir.Oysa bir kulun en büyük borcu, verilen ömrü en güzel sekilde deGerlendirmek, bir saniyesini bile beyhude geçirmemektir.