Küstüm Çiçeği (Mumosa Pudica)

'Bunları biliyormusunuz' forumunda HazaN tarafından 5 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Küstüm Çiçeğinin yetiştirilmesi
  Küstüm Çiçeğinin savunması
  Küstüm Çiçeğinin bakımı, küstüm otu

  Tohum ekim talimatları:

  Ekmeden önce tohumu 60 derece sıcaklıkta suyla ıslatın. Kış sonundan ilkbahar ortasına dek 21-24 derecede kaliteli ve nem tutan torf yüzeyine ekin ve yavaşça bastırın. Toprağı kesinlikle ıslak değil, nemli tutun. Işıktan ayırmayın, ekim işleminden sonra polietilen torba içerisinde tutmak yararlı olabilir. Çimlenme genellikle 21-30 gün alır.
  [​IMG]

  Yetiştirme talimatları:

  Fideler taşınacak kadar büyüdüklerinde, 8cmlik ve son olarak da 13cmlik saksılara yerleştirin.

  Tavsiyeler:

  İyi havalandırılmış, güneşli yerlere ekin. Fazla sulamaktan kaçının ve ara sıra sıvı besin verin. Kışı geçirmeleri kolay olmadığından sonbaharda içeriye alın.

  [​IMG]
  Küstüm Otu
  Küstüm Otu' nun çok ilginç bir savunma sistemi vardır. Bu bitkinin yapraklarına dokunulduğunda birkaç saniye içinde, sapla birlikte yapraklarının gövdeye doğru yaslandığı görülecektir. Eğer bitkiyi rahatsız eden etki devam ederse bu kez küstüm otu aşağıya doğru ikinci bir hareket yaparak gövdesinin üzerindeki sivri dikenleri ortaya çıkarır. Bu da böcekleri kaçırmak için yeterlidir. Bitkideki bu hareketi gerçekleştiren mekanizma elektrik akımlarıyla başlar. Bu akım aynı insan vücudundaki sinirlerden geçen akım gibidir. Bitkinin reaksiyonları bizde olduğu kadar hızlı değildir. Bununla birlikte bitki özünü taşıyan kanallar aracılığıyla iletilen elektrik sinyalleri 30 santimetrelik mesafeyi bir-iki saniye içinde geçer. Isı ne kadar yüksek olursa, reaksiyon o kadar hızlı olur. Her bir yaprağın dibi (yaprağın sapıyla birleştiği yerde), oldukça şişkindir. Buradaki hücreler sıvıyla doludur. Uyarı buraya ulaştığı zaman, yaprağın dibindeki şişkinliğin alt yarısı aniden suyunu boşaltır ve aynı anda diğer üst yarı, bu suyu kendi bünyesine alır. Ve yaprak aşağıya doğru düşer. Böylece uyarı saplar boyunca ilerlerken, yapraklar domino taşları gibi teker teker, ardı ardına kapanır. Bu şekilde bir savunma hareketinden sonra, bitkinin tekrar hücrelerini doldurup, yapraklarını açabilmesi için 20 dakika gereklidir
   
Yükleniyor...