Kusmaya Ne İyi Gelir?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda SümbüL tarafından 7 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. Zencefil ve Fesleğen Çayı : Küçük bir kaba bir miktar ezilmiş zencefil ve bir kaç fesleğen yaprağı koyun. Bu karışıma 2-3 bardak su ekleyin ve düşük ateşte kaynatın. Ateşten aldıktan sonra 5-10 dakika bekledikten sonra 1 tatlı kaşığı bal katın. Zencefil fesleğen çayından yarım bardak içmek mide bulantınızı geçirecektir.
  Limon ve Portakal : Sıcak suya bir kaç damla limon sıkmak ve içmek mide bulantısına iyi gelir. Eğer araç veya deniz tutması sorunu yaşıyorsanız limon koklayabilirsiniz. Bir dilim portakalı biraz tuzlayarak yerseniz mide bulantınız azalacaktır.
  Karanfil ve Tarçın : 2-3 bardak suya bir kaç karanfil ve bir tutan tarçın atarak yavaş yavaş kaynatın. Ateşten aldıktan sonra 5-10 dakika bekletip yudumlayarak içerseniz kusmaya iyi gelecektir.
  Kimyon ve Türk Kahvesi : Kusmaya iyi gelen bir diğer reçete ise bir çorba kaşığı balı bir tutam Türk kahvesi ve kimyonla karıştırarak yavaş yavaş yemektir. Kusmayı durdurmak için bir tutam kimyon ve Türk kahvesini bir bardak sıcak sütle katıştırarak içebilirsiniz.
  Ya da yarım çay kaşığı öğütülmüş kimyon tohumunu ılık su ile karıştırıp içebilirsiniz.
  Kişniş : Bir kaş tane kişniş tohumunu kısık ateşte kaynatın. Ateşten aldıktan sonra süzün ve yavaş yavaş için. Kişniş tohumu bulamıyorsanız kişniş yaprakları da aynı işi görecektir.
  Elma Suyu ve Zencefil : Çeyrek bardak elma suyu ve bir çay kaşığı zencefil tozunu blender’da buzla karıştırarak yavaş yavaş için. Kusma hissini geçirmek için bu karışımı dondurarak daha sonra dondurma gibi de tüketebilirsiniz.
  Nane Suyu : Kusmaya karşı en iyi doğal çözümlerden biri nanedir. Nane yapraklarını kaynatıp süzerek sıcak çay olarak içebilir ya da nane suyunu limon ve biraz zencefil suyuyla karıştırarak tüketebilirsiniz. Karışımı tatlandırmak için bal kullanabilirsiniz.
  Nane Yağı: Nane yağının sindirim kanalındaki kasları rahatlattığı söylendiği için mide bulantısı ve kusma semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğu düşünülür. Nane yağını koklamak kusma dürtüsünü hafifletebilir.
  Sıvı Tüketimi: Bol bol sıvı tüketin ama aşırı tüketimden de uzak durun. Çünkü aşırı sıvı tüketimi de mide bulantısını arttırabilir. Tüketebileceğiniz sıvıların başında su, açık çay, elma suyu gibi içecekler gelmektedir. Ancak kahve, portakal suyu, greyfurt suyu, limonata gibi içeceklerden uzak durun.
  Uzak Durulması Gereken Yiyecekler: Asitli, baharatlı, yağlı ya da lifli yiyeceklerden uzak durun. Eğer kusma ile beraber ishal de görülüyorsa süt ürünlerinden de uzak durun. Ayrıca çok soğuk ve çok sıcak yiyeceklerden de kaçının.