Kuşların üremeleri, ömürleri ve yiyecekleri nelerdir

'Eğitim Merkezi' forumunda Ezlem tarafından 19 Şubat 2011 tarihinde açılan konu


 1. Kuşların üremeleri


  kuşların ömürleri kaç yıldır


  Kuşlarda Üreme ve Kuş Yumurtaları
  Kuşlarda Üreme ve Kuş Yumurtaları Kuşlarda üreme yumurtlama yoluyla olurBütün kuşlar hazırladıkları bir yuvaya veya uygun bir yere yumurtlarlar, bir süre kuluçkada yatar ve yavruların yumurtadan çıkmasını sağlarBazı türlerde yumurtadan çıkan yavrular yuvayı hemen terkeder,ana-babalarıyla birlikte besinlerini ararlarBir kısım kuşlarda ise yavrular belli bir süre yuvada kalır,ana,baba veya herhangi biri tarafından beslenir,uçacak hale gelince yuvayı terkederGuguk kuşu yuva yapmaz,yumurtalarını başka kuşların yuvalarına bırakır,yumurtadan çıkan yavrular da yuva sahibi kuş tarafından beslenip büyütülürKuşlar genellikle ilkbaharda çiftleşerek yuvalanır ve yumurtlarlarBu bazı kuşlarda senede bir,bazılarında iki,bazılarında 3-4 kez kuluçka olayı görülürEn çok yumurtlayan kuşlar tavukgillerdirBıldırcın 10-16,keklik ve sülün ise 15-20 yumurta yapar

  Kuşların yumurtaları şekil,büyüklük ve renk bakımından çok çeşitlidirGenel olarak yumurta büyüklüğü kuşla ve çıkacak yavru büyüklüğü ile orantılıdırKuş büyüklüğüne göre en büyük yumurtayı kivi,en küçüğü de guguk kuşu yaparYumurtaların renkleri yuva yerlerine göre değişirOyuklarda,karanlık,kapalı yuvalarda kuluçkaya yatan kuşların yumurtaları ise ortama uyacak şekilde renkli ve benekli olur

  Kuşların ömürleri

  Muhabbet kuşları 1 yaşından sonra erişkin sayılırlar. Dişi muhabbet kuşları 4, erkekler ise 6 yaşından sonra yaşlanmaya başlarlar. Muhabbet kuşlarının ortalama ömrü 8 ila 10 yıl arasında değişir

  Güvercinler yaklaşık 10-15 yıl ömür sürerler. İyi bakılırsa bu süre bir iki yıl daha uzayabiliyor.

  Paraket 'lerin 12 yıl, Kokatiyel'lerin 25 yıl; bir Amazon ya da African Grey(Afrika Gri Papağanı)'nın elli yıl ya da daha fazladır.

  kuşların Beslenmesi
  Kuşların yiyecekleri ve suyu devamlı olarak onun yemesine hazır ve temiz olamlıdır. K uşların sindirimi son derece hızlıdır buna bağlı olarak da yiyecek artıklarının atılması yemin alımından sonra 1 – 2 saat içinde olur.
  Kuşlar besinlerden vitamin sentezlemeye yetenekli değildirler. Bu vitaminler gereksinimlerine göre onlara verilmelidir. Kuşunuzun sağlığı her şeyden önce onlara sunduğunuz yemin kalitesine bağlıdır. Ayrıca onların ihtiyaçlarını iyi tanımak, özellikle tüy değiştirme ve üreme zamanlarında önemlidir
  Kuşların tane yemlerle beslenmesi :
  Kuşunuzun emrine sunacağınız yemler arasında ; şekerden ve proteinden zengin buğdaygiller, dövülmüş, su veya sütle karıştırılarak verilebildiği gibi yalnız başlarına da yedirilebilir , bu k uşunuzun zevkine göre ayarlanır. İkinci olarak d a, yağdan zengin yağlı tohumlar sayılabilir. Yağlı tohumları ölçülü vermek gerekir çünkü kuşun şişmanlamasına neden olur.
  Yulaf: Yavrularını besleyen kuşlar için bir süre boyunca eşsiz bir yiyecektir. Olduğu gibi yada su içerisinde 12 saat masere edildikten sonra verilebilir.
  Kuş yemi : Ötücü kuşlar tarafından çok sevilir özellikle kanaryalar tarafından.
  Beyaz darı: Muhabbet kuşları için iyi bir yiyecektir.
  Sarı darı: Kanaryalar için iyi bir yiyecektir.
  Mısır: Çiğ yada suda pişmiş, öğütülmüş veya tane halindeki mısır vit.A yönünden zengin eşsiz bir yiyecektir. Bütün kuşlar tarafından özellikle papağanlarca sevilir.
  Pirinç: Suda pişmiş olarak veya sütte 12 saatlik maserasyondan sonra verilir. Özellikle papağanlar gibi büyük kuşlar tarafından beğenilir. Yağlı tohum taneleri büyük bir enerji kaynağı olarak önemlidir. Hazırlanmadan, öğütülmüş veya filizlendirilip verilebilir. Bu özellikle tüy değiştirme ve üreme gibi hassas zamanlarda faydalıdır.
  Kenevir tohumu:Enerji yönünden zengindir. Çok fazla verilmemelidir.
  Kolza Tohumu : Özellikle çimlenmiş olarak faydalıdır. Bütün kuşlara verilebilir.
  Pamuk tohumu: Özellikle yağdan zengindir. Ölçülü bir şekilde kullanılması gerekir.Kuşun tüylerinin iyi bir durumda olmasını sağlar ve tüy değiştirmeyi kolaylaştırır.
  Küçük Şalgam Tohumu : Kanaryanın beslenmesinde temel tanelerinden birisidir.
  Ayçiçeği: Özellikle büyük muha bbet kuşlarının ve papağanlarının hoşuna gider. Tohumların taze olmasına özen göster ilmelidir, çünkü i çerdikleri yüksek yağ acılaşmayı kolaylaştırır.
  Filizlenmiş taneler kuşların beslenmesinde önemli rol oynar. Bunlar vitaminden zengindir , k olayca sindirilir, kuşlar tarafından beğenilir. Filizlendirilecek taneler taze olmalıdır.
  Tohumları çimlendirmek için tohumları bir gece su içinde ıslatmak gerekir,sonra bunların suyu süzülür. Pamuk veya nemliliği muhafaza edecek 2 kat kumaş arasına yerleştirilir. Yalnız bunların zaman zaman nemlendirilmesi gerekir . Çimlenme 3-6 gün sonra beyaz , nokta şeklindeki tanelerden görünmeye başlar. Bu çimlenmemin başladığını gösterir o zaman bunları kuşunuza verebilirsiniz.
  Muhabbet Kuşlarının Beslenmesi
  M uhabbet kuşlarının temel rasyonu nu ; darı tohumu, kanarya tohumu, biraz çimlenmiş buğday , kabuksuz yulaf oluşturur. Muhabbet kuşlarına günlük ortalama yem miktarı 7g dır. (%10 canlı ağırlığın ).Muhabbet kuşunun rasyonunda %20 oranında yağlı tohum bulunması gerekir . Rasyon da en fazla %5 düzeyinde ezilmiş ayçiçeği tohumu, niger tohumu, keten ve salatalık tohumuna yer verilmelidir. Yaşlı kondisyonu dü şük kuşlara darı , başakları ile birlikte verilir.
  Yeşil yem katkıları olarak; yabani otlar , mera otu, salata dış yaprakları, yeşil lahana, hindiba-marul, ıspanak, kereviz, maydanoz, kışın ise elma ve havuç ( tüyler için oldukça fay dalıdır.)
  Sadece to humlarla beslenen kuşlarda Ca, Mn, I ve vitamin A, D, B 12 eks ikliği görülür. Bunu göz önünde bulundurmal ıyız.
  Kanaryaların beslenmesi
  K anaryaların temel rasyonunu ; darı, keten tohumu, salatalık tohumu, Niger tohumu, şalgam, k endir- kenevir oluşturur . Tohumlardan olu şmuş diyetlerin yanında haşlanmış yumurta maması, yeşil sebze ve tatlı meyvelerde verilir. Kanaryalar çimlendirilmiş tohumları da severek tüketirler. Kuş yemi, darı rapiska gibi bazı tohum lar çimlendirmeye oldukça uygundur. Yeşil yem olarak marul, salatalık, tere ,ot, meyve parçaları tüketirler.
  Tane yem yiyen genç ve damızlık hayvanlar yüksek düzeyde proteinden zengin tohumlar kolza ,kendir, kenevir tüketirler. Kurutulmuş yumurta sarısı, kurutulmuş hamur işleri, süt tozu, yonca unu kuru maydanoz, mineral ve vitamin karmasından oluşan ilave yem verilebilir. Kondi syonu düşük olanlara kenevir tohumu verilmelidir.
  Çiftleştirilecek olan kanaryalara 15-20 gün önceden hijer tohumu verilmesi kızgınlık için yararlı olur.
  Papağanların beslenmesi
  Papağanların temel rasyonu nu ; kanarya tohumu (%35),kenevir tohumu (%15) ,ayçiçeği küspesi (%15 ),darı (%20) ve yer fıstığı (%15) oluşturur. Bunlara ek olarak muz, kayısı, yer elması, havuç, elma, armut, üzüm, hurma, incir, vişne ,portakal dilimi, mandalina, greyfurt (kabuk verilmez)az miktarlarda verilir. Papağanlar kalın kabuklu f ındık ve Ceviz i sevildikleri için kabukları kırıp iştahla tüketilirler. Kabuklu yemler yetiştiriciler tarafından da kırılıp parçalar halinde verilebilir.
  Pap ağanları beslemek için yağlı tohumlardan ayçiçeği, aspir (safran ), yerfıstığı, kenevir, çamfıstığı içeren karma yemler verilir. Hububat tohumları olarak d a darı, mısır ve kanarya tohumları verilir.
  Ayçiçeği tohumları ,papağan yemlerinde yoğun olarak kullanılır. Renk bakımından seçicilik söz konusudur. Örneğin : beyaz ayçiçeği tohumu çizgili ve siyah renkli olanlardan daha fazla tercih edilir.
  Aspir, içerdiği protein açısından önemlidir. Yerfıstığı ise papağan yemlerinde yaygın olarak yer alır fakat yemlerin küflü olmamasına önem verilmelidir nemli ortamda aspergillus küfleri üreyebildiğinden toksinleri papağanların karaciğerinde ciddi hasarlara neden olmaktadır. Tuzlu fıstıklar da papağan sağlığı üzerine olumsuz etkilidir.