Kurtuluş Savaşı Güney Cephesi Komutanı Kimdir

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 21 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. Kurtuluş Savaşı Güney Cephesi Komutanı
  Kurtuluş Savaşı Güney Cephesi

  1916 yılında imzalanan Sykes-Picot Anlaşması ile Maraş, Antep, Urfa ve civarı İngilizlere, Musul ise Fransızlara bırakılıyordu. Ancak Büyük Britanya Musul'daki petrol kaynakları için Fransa ile 15 Eylül 1919'da Suriye İtilafnamesini kabul etti. Buna göre:

  Musul İngilizlere
  Maraş Antep ve Urfa civarı Fransızlara bırakıldı.

  İngiliz döneminde pek de önemli bir olay yaşanmadı. Asıl olaylar Fransızlar döneminde yaşandı.

  Kumandanlar
  Henri Gouraud
  Şahin Bey
  Kılıç Ali


  Mondros Ateşkes Antlaşması'nın, İtilaf Devletleri tarafından tek taraflı, haksız ve yanlış bir şekilde uygulanışı çerçevesinde Güney Anadolu'nun işgali, bu bölgede milli mücadele cephelerinin kurulmasına ve düşman saldırısına karşı direnmeye sebep olmuştu.
  Fransızların Adana'yı, İngilizlerin ve Fransızların beraberce Urfa, Maraş ve Antep'i işgal etmeleri halk arasında korku, nefret ve endişe oluşturmuştu. Fransızların, Ermenilerle işbirliği yaparak sömürge yönetimi usullerini burada uygulamaları, yer yer bölgesel savunma tertiplerinin alınmasına ve milli kuvvetlerin kurulup teşkilatlanmasına etken oldu.
  Türk-Fransız Cephesi veya Güney Cephesi Kurtuluş Savaşı Milli kuvvetlerin Fransız lejyoner birliklerine (Fransız, Cezayir ve Ermeni askerlerinden oluşan) karşı verdikleri savaşı kapsamaktadır.


  Tarih: Mayıs 1920 - Ekim 1921
  Sonuç: Ankara Anlaşması ile Fransızların çekilmesi
  Taraflar:

  Fransa ve Ermeni Lejyonu
  Kuvayi Milliye