Kurtuluş Savaşı dönemine ait resimler

'Resimli Konular' forumunda YAREN tarafından 18 Ağu 2008 tarihinde açılan konu

 1. Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı (ATAM), arşivlerde yer alan, aralarında daha önce pek bilinmeyen karelerin de bulunduğu Kurtuluş Savaşı'na ait fotoğrafları gün yüzüne çıkardı...

  Özel tekniklerle korunan ve gelecek nesillere aktarılmaya çalışılan fotoğraflarda adı, yaşı bilinmeyen kınalı kuzu Mehmetler, Hasanlar da var, küçücük yaşta "çocuk olmadan" anne olan Ayşeler, Fatmalar da.

  Okulların kimi mezun veremedi çünkü 15-16 yaşındaki "genç nefesler", Kurtuluş Savaşı'nın en çetin çatışmalarının yaşandığı günlerde şehit oldu ve gittikleri harp meydanından bir daha dönemedi.

  Babaları, ağabeyleri, amcaları, dayıları cephede, ülkelerini düşman askerlerinin ayakları altında çiğnenmekten kurtarmaya çalışırken, evde bıraktıkları evlatlarının da cephe gerisinde milli bir sorumluluk şuuru içinde hareket ettiği fotoğraflarda görülüyor.

  Kurtuluş Savaş1. Kurtuluş Savaş2. Kurtuluş Savaş3. Kurtuluş Savaş4. Kurtuluş Savaş5. Kurtuluş Savaş6. Kurtuluş Savaş7. Kurtuluş Savaş8. Kurtuluş Savaş9. Kurtuluş Savaş11. Kurtuluş Savaş12. Kurtuluş Savaşı10.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Ağu 2014