Kürtajın Kefareti Nedir

'Sorularla İslamiyet' forumunda zamaneanne tarafından 12 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kürtajın Kefareti Nedir  Kürtajın Kefareti Var mıdır?
  Gebeliği önleyici tedbirlere başvurarak doğumu kontrol altında bulundurmak, istenmeyen durumlarda gebeliğe engel olmak caiz ve mümkündür. Ancak, gebelikten sonra, annenin hayatî tehlikesi gibi haklı, kesin ve meşru bir zaruret olmaksızın, düşürmek veya aldırmak (kürtaj) yolu ile bir canlının hayatına son verilmesi dinen caiz değildir.

  Kürtajla alınan çocuk için tevbe ettikten sonra "Gurre" denen bir keffaret ödenmektedir. Çocuk canlanmadan önce kürtaj yapılmışsa gurre verilmesine gerek yoktur.

  Hadis-i şeriflerde Peygamberimiz çocuğun anne karnında oluşumunu anlatırken farklı ifadeler kullanmıştır. Bazı hadisler çocuğun 120 günlük iken canlandığı imajını verirken, bazı hadisler de 40 günlükken canlandığı açıklamasını yapıyor. Hadisi 120 gün olarak yorumlayan alimlerimiz ilk 4 ay dolmadan kürtaj yapmanın haram olmadığını ancak 4 ay dolduktan sonra kürtajın haram olduğunu söylemişlerdir.

  Anne karnında olan bir insanı öldürmek haramdır. Allah'ın verdiği bir hayatı ancak O alır.

  Gurre konusunda "Eğer gurre verilirse çocuğu aldırmanın bir sakıncası yokmuş" gibi yanlış anlaşılan bir durum var. Gurre değil, dünya verilse ruh üflenmiş bir cenin asla aldırılamaz. Ancak böyle bir cinayet işlenmişse tevbe ve istiğfarla beraber diyet olarak gurre verilmesi de gerekmektedir.
   


Similar Threads: Kürtajın Kefareti
Forum Başlık Tarih
Sorularla İslamiyet Kürtajın Dini Hükmü Nedir 13 Haziran 2012
Sorularla İslamiyet Oruç kefareti nasıl ödenir? 5 Temmuz 2013
Sorularla İslamiyet Orucun Kazası Ve Kefareti 17 Temmuz 2012
Sorularla İslamiyet Orucun Kefareti Ne Kadardır 16 Temmuz 2012
Sorularla İslamiyet Orucun Kefareti Ve Kefareti Gerektiren Durumlar 16 Temmuz 2012