Kürtajdan Sonra Hamilelik

'Sağlık Rehberi' forumunda zamaneanne tarafından 9 Haz 2012 tarihinde açılan konu

  1. Kürtajdan Sonra Hamilelik


    Kürtaj Sonrası Hamilelik    kürtaj işlemi sonrasında elbette hamile kalınır. ama dikkat edilmesi gereken şey kürtajın emin ellerde yapılarak rahime zararvermeden yapılmasıdır. birbaşka konu ise en az iki ay hamile kalınmamaya özen gösterilmesidir.

    Annenin kendi arzusu ile hamilelik – gebelik durumunun sonlandırdığı durumlar ( Kürtaj ) da neredeyse istenilen bir hamilelik – gebelik durumunun sonlaması kadar olumsuz bir etkiye sebep olabilmektedir. Bazen bu durum düşük ve kürtaj sorunları profesyonel desteği gerektirecek ölçüde önem arz etmektedir. Psikolojik destek bu zor süreci geçirmede kadınlara oldukça yardımcı olmaktadır.

    Düşük yapmış ya da gebeliğini kendi arzusu ile sonlandırmış ( kürtaj ) kadınların travmalarını atlatabilmeleri için belli bir zamana ihtiyaç vardır. Fakat özellikle gebeliğin istemsiz bir şekilde sonlandığı düşük durumlarında, bazen kaybedilenin bir an önce yerine konması fikri ağır basmakta ve anne adayı kısa bir zaman dilimi içinde tekrar gebelik – hamilelik arzu etmektedir. Fiziksel olarak düşük ya da kürtajlardan sonra çok uzun süre beklemek zorunlu değildir. Ancak yine de düşük veya kürtaj ile sonlanmış bir gebelik sonrası 2-3 ay beklemek daha doğru bir yaklaşımdır.