Kürtajdan sonra hamile kalma olasılığı

'Kadınca' forumunda Yasemin tarafından 21 Oca 2014 tarihinde açılan konu

  1. Kürtajdan sonra hamile kalma olasılığı nedir?


    Kürtaj sonrası hamile kalma olasılığı yüksektir fakat doktorlar hemen hamile kalınmaması gerektiğini en az 3 ay korunması gerekildiğini öneriyorlar.

    Kürtaj da neredeyse istenilen bir hamilelik – gebelik durumunun sonlaması kadar olumsuz bir etkiye sebep olabildiği unutulmamalıdır. Bazen bu durum düşük ve kürtaj sorunları profesyonel desteği gerektirecek ölçüde önem arz etmektedir.

    kürtaj-sonrasi-hamilelik-.

    Psikolojik destek bu zor süreci geçirmede kadınlara oldukça yardımcı olmaktadır.Düşük yapmış ya da gebeliğini kendi arzusu ile sonlandırmış kürtaj kadınların travmalarını atlatabilmeleri için belli bir zamana ihtiyaç vardır. Fakat özellikle gebeliğin istemsiz bir şekilde sonlandığı düşük durumlarında, bazen kaybedilenin bir an önce yerine konması fikri ağır basmakta ve anne adayı kısa bir zaman dilimi içinde tekrar gebelik – hamilelik arzu etmektedir. Fiziksel olarak düşük ya da kürtajlardan sonra çok uzun süre beklemek zorunlu değildir. Ancak yine de düşük veya kürtaj ile sonlanmış bir gebelik sonrası 2-3 ay beklemek daha doğru olacaktır bu nednele hemen hamile kalınması tavsiye edilmiyor kürtaj olan kadınlara.