Kürtajdan Sonra Adet Düzensizliği

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 8 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kürtajdan Sonra Adet Düzensizlikleri


  Kürtajdan Sonra Adet Düzensizliği Olurmu

  Kürtaj işleminden sonra adet ortalama olarak 30-40 gün sonra görülür. Bu süre bazen 20 gün kadar kısa olabilir bazen daha uzun olabilir. Kürtaj sonrasında adet gecikmesi sık rastlanır ancak genellikle en fazla 1 hafta - 10 gün gecikmeden sonra adet başlar.

  Kürtaj sonrası ilk 2 hafta içinde kanamalar görülebilir.Bu kanama adet kanaması değildir. Kürtaj olunduğu gün adet olunduğu kabul edilerek, 4 ila 6 hafta sonra normal regl dönemi düzenli olarak devam eder. Çok nadir olarak bu süre 2 aya kadar da çıkabilir.

  Kürtaj sonrası ilk adet genellikle 1 ay (4-6 hafta) sonra görülür. Kürtajın yapıldığı gün adet kanamasının ilk günü olarak kabul edilir ve normalde kaç günde bir adet görülüyor ise o kadar süre sonra ilk adetin olması beklenir. Nadiren bu süre 50-60 güne kadar uzayabilir.

  Eğer beklenen günde adet görülmez ise mutlaka jinekolojik değerlendirme gerekir. Eğer adet gecikmesine sebep olan şey gebeliğin devamı veya rahim içersinde oluşan Asherman Sendromu (rahim içersinde yoğun yapışıklıklar oluşması ve buna bağlı olarak adet az görme veya adet görememe) gibi bir problem değil ise ilaçlar kullanılarak adet görülmesi sağlanır.