Kürtaj Meclis'e Gelmiyor!

'Haberler' forumunda zamaneanne tarafından 21 Haz 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]
  Bir süredir yaşanan kürtaj ve sezaryene yasak tartışmalarında ilginç bir gelişme oldu. Sezaryenle ilgili kanun teklifi Meclis'e sunulurken, AKP'den "Kürtaj konusu gündemden kalktı" açıklaması geldi.

  Türkiye'nin bir süredir ana gündem maddeleri arasında yer alan, kadın örgütlerinin tepkileriyle karşılaşan kürtaj ve sezaryene yasakla ilgili ilginç gelişmeler oldu.

  AKP'li Cevdet Erdöl, tartışmaları beraber yürüyen bu iki konudan sezaryenle ilgilli hazırladığı kanun teklifini Meclis Başkanlığı'na sunarken, kürtaj konusunda açıklanmaya muhtaç sözler AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli'den geldi.

  Hürriyet'e konuşan Canikli, "Kürtaj konusu gündemden kalktı. Bu konuda bir düzenleme Meclise gelmeyecek dedi.

  Başbakan Erdoğanın 'cinayettir' sözüyle başlayan ve özellikle kadınlar tarafından tepki gören kürtaj meselesinde top Sağlık Bakanlığı'ndaydı. Bakan Akdağ, bu ay içinde sonuçlanmasının öngörüldüğü çalışmayı Bakanlar Kurulu'na sunacağını açıklamıştı.

  Şimdi akıllarda, "Bu konuyu neden tartıştık?" sorusu kaldı.

  Sezaryene 'tıbbi zorunluluk'
  Bu arada Cevdet Erdöl, sezaryenin yalnızca 'tıbbi zorunluluk' hallerinde yapılmasını öngören kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu.

  Teklifle, gebe veya rahimdeki bebek için tıbbi zorunluluk bulunması halinde doğum, sezaryen ameliyatı ile yaptırılabilecek. Gerekli tedbirlerin alınmasına rağmen, doğumu takiben anne veya bebekte meydana gelebilecek istenmeyen sonuçlardan dolayı hekim sorumlu tutulamayacak.