Kurt Cobain Hayatı

'Biyografi' forumunda anniccha tarafından 5 Nisan 2010 tarihinde açılan konu


 1. Kurt Donald Cobain Washington'un Hoquiam isimli küçük kasabasında dünyaya geldi. 6 aylıkken komşu kasaba Aberdeen'e, yani çocukluğunun ve gençlik yıllarının tamamını geçireceği yere taşınmıştı. 8 yaşındayken annesi ile babasının ayrılığını tecrübe etti ve bu olay kendisini derinden etkilemiş, sorunların başlamasına neden olmuştur.

  O yaşlarda resim ve müzikten inanılmaz keyif alan Kurt, teyzesi Mari sayesinde The Beatles'a hayran olmuştur. Daha sonra grubun yıllar önce dağıldığını öğrendiğinde yıkıldıysa da, The Beatles'ın Kurt üzerindeki etkisi genelde pozitif olmuştur. Yıllar sonra öfkeli çığlıklar ve gürültülü gitarların arkasına gizlediği kulağa hoş gelen melodilerin kaynağı tam da buradan gelmektedir.

  70'lerde patlayan punk rock kültürü, o dönem gençliğini yaşayan ve müzikle içli dışlı olan insanları etkilemiştir. Kurt ise 14 yaşındayken punk rock'la tanıştı. Kurt, Sex Pistols'e vurulduğunda Johnny Rotten grubu terketmiş; Sid Vicious ölmüştü çoktan ama Kurt geç olsa da punk rock virüsünü kapmış ve dünya ile savaşında kullanacağı silahı bulmuştu. 14. doğum gününde Chuck Dayısı ona hediye olarak bisiklet mi, yoksa elektro gitar mı istediğini sorduğunda cevabı çok net olmuştur bu yüzden.

  Kurt'ün o yıllarda The Melvins hastalığı olduğu bilinir. Gruba o dönem yakınlaşmaya başlayan Kurt, bir dönem gitarist arayan Melvins için deneme provalarına bile katılmış ama heyecandan bütün şarkıları birbirine karıştırdığı için hayal kırıklığı kaçınılmaz olmuştur. Hayranı olduğu gruba katılma şansını kaybeden Kurt, bu dönemde çok sık kütüphanenin yolunu tutmuş ve Nirvana şarkılarının sözlerinin bir çoğunu yazmaya başlamıştır.

  Kurt 17 yaşına geldiğinde okulu bitirmek için yeterli krediyi verememiş olduğunu gördü, okulu bıraktı. Bunun üzerine annesi tarafından kapı önüne konuldu. Arkadaşlarında, köprüaltlarında ve annesinin evinin bodrumunda gecelerini geçiren Kurt, bu dönemde bir kilisenin duvarına Tanrı eşcinseldir... yazınca kendini 5 günlük bir nezarethane sürecinde buldu. Kurt için ilklerin yılıydı 1985 ama yaşadığı şeyler o kadar da kötü değildi. Fecal Matter adında bir grup kuran ve demo kaydeden Kurt, ilk kayıtlı ürününe de böylece sahip olmuştu. Bu demo'dan Spank Thru ve Downer adlı şarkılar birçok konserde grubun repertuarına girmeyi başarmış ve hatta Downer, Bleach albümünde de kullanılmıştır.
  Kiliseden arkadaşı olan Krist Novoselic'i uzun uraşlar sonucu 1987 yılında ikna eden Kurt, davullara Aaron Bruckhard'ında geçmesiyle grubun ilk statik kadrosunu oluşturdu; isim farklıydı sadece.

  Kurt ve Chris ikilisi dışındaki elemanları ve adı sürekli değişen gruplar kuruldu, konserlere imza atıldı. En sonunda Chad Channing'in bagetleri alması ve ismin Nirvana olmasıyla yeni bir kariyer başlamış oldu. Bu dönemde Jack Endino ile stüdyoya giren grup Love Buzz/Big Cheese single'ının kaydını tamamladı ve albüm çalışmaları için yeterli referansı sağladı. Ağustos 1989'da ilk albüm Bleach, piyasaya Sub Pop etiketiyle sürüldü. 606 dolar 17 cent'e kaydedilen albümün kayıt ücretinin tamamını, grubun eski gitaristi Jason Everman ödedi.

  İçine girilmesi zor bir kayıttı Bleach. 1970'lerin karanlığını barındıran, Led Zeppelin vari bir sound'a sahip olan bir albümdü. İçinde About a Girl gibi grubun ileride ilerleyebileceğinin yollarını gösteren şarkılar barındıran albüm, iki sene içerisinde 50.000 civarı sattı.
   



 2. Kurt Cobain'in Ölümü

  Sonun Başlangıcı
  1993 yılında yeni albüm çalışmalarına başlayan grup, Nevermindın onları getirdiği yere tepki göstermek amacıyla gürültülü bir albüm istiyordu ve bu amaçla prodüktör olarak Steve Albini'yle çalışmaya başlamıştı. İlk kayıtlar bittiğinde Geffen bazı şarkılarda değişiklik isteyince grupla şirketin arası açıldı. Şarkılarda değişiklik yapma hakkı bulunmayan grup, tarihin en gürültülü ve sert albümlerinden birini kaydetti.

  Tüm bunlar bir yana uyuşturucu bağımlığı zirve noktasına gelmeye başlayan Kurt, pek iyi sinyaller vermemeye başladı. Yaz aylarında karısıyla girdiği bir tartışmada onu sertçe itti ve polisler tarafından evindeki silahlara el konuldu. Bu olaydan birkaç hafta sonra Kurt ölümden döndü. Aşırı doz eroin yüzünden komaya giren Kurt, karısı tarafından yasadışı başka bir ilaçla hayata döndürüldü.

  Grup, Seattle'da bir yardım konseri için sahneye çıktıklarında son kez üç kişiydi. İkinci gitarist olarak gruba alınan Pat Smear, MTV Unplugged performansında işinin başındaydı. Grubun mükemmel performansının yanı sıra Kurt'ün arada yaptığı espiriler, uzun süredir gülmeyen Kurt'ün böyle bir müzik istediğini açıklıyordu. Acı ama umutlu geçen koskoca bir yılın ardından 1994 ise kapkaraydı.

  Avrupa turnesinde olan grup, müzikal açıdan zirve yapmıştı ama Kurt artık sahnede bile mutlu olamıyordu. 1 Mart 1994'te Münih'te hayranlarının karşısına çıktı grup, ve bu onların Nirvana adı altındaki son konserleriydi. Kurt, ses tellerindeki iltihaplanma nedeniyle Avrupa turnesini iptal etti ve 3 Mart'ta Roma'ya uçtu. 4 Mart sabahı ise bütün dünya ayağa kalktı. Kurt, otel odasında alkol ve ağrı kesicileri bir arada kullandığı için komaya girmiş ve hastaneye kaldırılmıştı. Üç gün boyunca acilde kalan ve iki gün kadar dinenen Kurt, taburcu olduğunda Seattle'ın yolunu tuttu. Uyuşturucu bağımlılığından rahatsız olamaya başlayan çevresi onu rehabilitasyon merkezine yatırmaya uzun uğraşlar sonucunda ikna etti. 1 Nisan tarihinde LA'daki Exodus Tedavi Kliniği'ne yatan Kurt, aynı gün duvardan atlayarak kaçtı ve Seattle'a döndü. Yaklaşık bir hafta Kurt'ten haber alınamadı, annesi polise arama ilanı verdi ve bir silaha sahip olduğunu, kendini vurabileceğinden korktuğunu belirtti. 8 Nisan 1994 sabahı alınan ilk haber en kötüsüydü. Evinin garajının üstüne alarm kurmak için gelen elektrikçi tarafından bulunduğunda vücudunda yüksek oranda morfin vardı ve kafasına bir adet kurşun isabet etmişti. Delillere bakıldığında bir cinayet dosyası gibi görülen olay Seattle Polisi'nin yetersiz bir çalışma yapmasından dolayı dosyalara İNTİHAR olarak geçmiştir.
  10 Nisan günü yapılan anma törenine yaklaşık 10.000 insan katıldı. Mumlar yakıldı, şarkılar söylendi, gözyaşları döküldü ve bir müzik hareketi böylece tamamlanmış oldu.
   


Similar Threads: Kurt Cobain
Forum Başlık Tarih
Biyografi Kurtuluş savaşında şerife bacının hayatı 10 Mart 2014
Biyografi Umut Kurt Kimdir,Hayatı 19 Nisan 2013
Biyografi Huzur Sokağı Selim (Caner Kurtaran) Kimdir? 18 Şubat 2013
Biyografi Umut Kurt Kimdir 16 Şubat 2013
Biyografi Mustafa Bozkurt Kimdir? 23 Ocak 2013