kurşunkalem ucu hangi maddeden yapılır

'Ders notları' forumunda Gazel tarafından 3 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


  1. kurşunkalem ucu neden yapılır

    kurşun kalem hangi maden kullanılarak yapılıyor? Kurşun kalemin ana maddesi grafit madenidir. Kırk ayrı maddenin karıştırılmasıyla oluşur. Basitçe bahsetmek gerekirse kurşun kaleme yazma özelliği veren ucundaki madde grafit madeninin kil katılarak sertleştirilmiş halidir.

    Genel olarak Sri Lanka, Sibirya, Kuzey Amerika Meksika ve Avusturya’da çıkarılan bu maden, işlenerek kurşun kalem ucundaki maddeye dönüşür. Ayrıca kurşun madeni doğadaki yapısı itibariyle ağır sanayide, silah sanayi de ve benzeri ortamlarda kullanılmaktadır. Ayrıca insan sağlığı açısından da son derece zararlı madendir. Kısaca kurşun kalem sanıldığı üzere kurşun madeninden değil grafit madeninden yapılır.

    Peki kurşun kalem adı nereden geliyor? Kurşun kalem denilmesinin sebebi, 16. yüzyılda grafit madenini bulan İngiliz bilimcinin onu bir çeşit kurşun elementi sanmasıdır.
       2. Kurşunkalemlerin içinde kesinlikle kurşun yoktur. Ana madde olarak kullanılan grafit 40 değişik malzeme ile karıştırılarak, yüksek sıcaklıkta çok ince çubuklar haline gelene kadar preslenir.