Kurşun Kalemi kim buldu, Kurşun kalemin icadı

'Ders notları' forumunda HazaN tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. kurşun kalemin icadı Kısaca
  Ortaçağ döneminde genelde bir şeyleri çizmek için kurşun ya da gümüşten yapılan sopalar kullanılırdı. Fakat, bu sopalar ile çizim yapılamıyor veya yazı yazılamıyordu. 15. Yüzyılda İtalya’da, kurşun ve kalaydan yapılan bir karışımla ilk kurşun kalemin ilk atılımı yapılmış oldu.


  Kurşun kalem, Josef Hardtmuth tarafından icat edilmiştir. 1752 yılında doğan Josef, duvarcılığı öğrenmiş ve bu konuda çalışmaya başlamıştır. Mimariye olan becerisi sayesinde kiremit üretiminde ve çanak çömlek imalatına başlamıştır. Fakat en büyük sıkıntısı bu imalatların öncesinde çizim yapma zorunluluğuydu. Çizim yapmak ne yazık ki o dönem çok zordu çünkü kalem yoktu.

  Hardtmuth, grafit tozuna kil katarak bir tür madene dönüştürdü. Balmumuna batırarak çizim yapılabilecek olan belki de ilk kalemi bulmuş oldu. 1970 yılında bu kalemlere bir miktar da kil ekleyerek sertlik derecelerini bile ayarlamaya başladı. 1792 yılında ilk kurşun kalem fabrikasını açtı. 1889 yılında torunu kurşun kalemleri 17 sertlik derecesinde getirerek imalata devam etti.

  Bugün modern kurşun kalemler, ince tabanlı grafit ve kil tozu karışımdan imal edilir. Bu karışımın içine su eklenir oluklu ahşap çubuklara yerleştirilir. Daha sonra fırınlanır. Ortaya çıkan bu dizlere, erimiş muma daldırılır. Boyanır ve ek materyali silgi veya başka eklenerek paketlenir.
  kurşun kalem.jpg

  kurşun kalemin içindeki maddeler
  Kalem, grafit, kil ve emprenye kimyasallarından oluşur. Grafit, renk veren ve kristalleşmiş bir kömür cinsidir. Kil ise dayanıklığı sağlamaktadır. Emprenye kimyasalları sayesinde pürüzsüz ve düzgün yazı yazarız. Kalem imalatında önemli olan şey kil ve grafit yoğunluğunu ayarlamaktır. Çünkü, grafit fazlaysa yumuşak, kil fazlaysa sert ve açık renk yazı yazan kalemler üretilmiş olur. Kalem muhafazları ise genelde kavak ve ıhlamurdan üretilmektedir. Bir yüzey üzerinde kalem içleri bu lata denilen ağaçların içine yerleştirilir ve basınç ile sıkıştırılır. Daha sonra kalemler yuvarlak, altıgen şeklini alır ve kesime yollanır.
    2. bunların daha uzunu yokmu bubnu götürsek atarlar bizi
    3. Hepimizin ve tüm dünyanın kullandığı kurşun kalem 1790 yıllarının ortasında Josef Hardmuth tarafından bulundu. Aynı yıl içerisinde seramik maddesini bulan Josef Hardmuth , elde ettiği kil maddesi ile kurşun kalemin sertlik oranını belirledi. 1792 yılında kendi şirketini Viyana,da acan mucit 1889 yılında tüm işleri torunlarına devretti. Günümüz tarihinde de yeri doldurulamaz bir buluş olarak kabul edilen kurşun kalem Hardmuth,un işlerini devrettiği torunu Friedrich tarafından 17 sertlik derecesine göre üretildi. Halen önde gelen şirketler Friedrich in sertlik derecesini baz alarak üretim yapmaktadırlar...

  Sanırım bu işinize yarar...