Kurgu ve rapor nasıl hazırlanır?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Büsra tarafından 24 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. Kurgu ve rapor nasıl hazırlanır?
  Rapor nasıl hazırlanır?
  Kurgu nasıl hazırlanır?

  Umarım faydalı olur :f40:


  Rapor

  Kapak: Başlık ve ödevi hazırlayanla ilgili bilgiler içerir.
  İçindekiler: Ödevin içindeki ana ve alt başlıkların listesidir.
  Giriş: Bir iki paragrafla konunun tanıtıldığı bölümdür
  Gelişme: Konunun, açıklandığı, örneklendiği, kanıtlandığı, konuların tartışılıp çözümlendiği bölümdür. Ödevin/raporun en uzun kısmıdır. Konuyla ilgili her türlü resim, çizim, grafik burada sunulur.
  Sonuç: Gelişme bölümünde işlenen konu, bu bölümde sonuca bağlanır.
  Bibliyografya: Ödev/rapor hazırlanırken kullanılan kaynaklar burada listelenir.
  Ekler: Yapılan çalışmayı destekleyen, fakat daha önceki bölümlerde verilemeyen bilgiler bu bölümde yer alır.
  Kapak (title page), ödevin/araştırma raporunun ilk sayfasıdır. Burada, ödevin/raporun adı, hazırlayanın adı, soyadı, numarası, sınıfı, ödevin son teslim tarihi, ödevi veren öğretmenin adı, hangi ders için hazırlandığı gibi bilgiler bulunur.

  Kurgu


  Kurguyu öğrenmek isteyen ve kurguya başlayacak kişiler, sinema filmlerini, televizyon dizilerini, reklam filmlerini ya da klipleri seyirci gözüyle izlemekten kurtulmalıdır. İzleyicinin rahat koltuğundan kalkıp çekilmiş yapıtları derinlemesine inceleyip bir başka değişle mutfağına geçmesi, onları bir bütün olarak değil de, oluşturulan parçalarıyla birlikte ayrı ayrı algılayabilmesi gerekmektedir. Bir filmi tasarlamak, çekebilmek ya da kurgulamak için filmi oluşturan ögelerin iyice tanınması ve kavranması söz konusudur. Çekilen bir yapıtı oluşturan üç temel öge bulunmaktadır : Plan, Sahne, Sekans.


  Plan: Film çekimlerimlerinde kameranın kayda başlaması ve kayıttan çıkışı arasında kaydettiği bölümdür. Başka deyişle kameranın kayıt tuşuna basıldığı ilk andan, kayıttan çıkmak için aynı tuşa basıldığı ana değin objektifin önündeki hareketli ya da durağan nesnelerin kaydıdır. Planları ayıran tek özellik, kameranın kesme yapması yani başlayıp bitmesidir. Planlar, çekildikleri kameranın açısına, çekildikleri kameranın hareketine ve çekimin ölçeğine göre adlandırılırlar. Örneğin " kısa plan ve hızlı kurgu sinemanın daha ilk dönemlerinde, Eisenstein'da, Vertov'da ve benzerlerinde yaratıcı ve filmin anlam dağarcığını genişletici bir üslupla kullanılmıştır."

  Sahne: Filmlerde ya da çekilmiş diğer yapıtlarda mekan ve zaman bütünlüğü olan bölümlerdir. Temel noktası zamanın ya da mekanın hiçbir zaman değişmemesidir. Senaryonun ve filmin sahnelere bölünmesinin en temel amacı, sözkonusu yapıtların çekiminde ve özellikle kurgularında kolaylık sağlamaktır. Aynı mekanda geçen sahneler film çekimlerinde birbiri ardına birlikte çekilirler. Yapılacak işi programlarken hazırlanacak sahnenin mekanına ya da zamanına dikkat edilir. Sahnenin değişmesi demek, mekanın ya da zamanın değişmiş olması demektir. Bir başka deyişle sahneler, birbirleri ardına eklenmiş planlardan oluşmaktadırlar ve olaylar aynı mekan içinde aynı zaman diliminde geçmektedir. Oyuncuların giysileri bile değişmemektedir.

  Senaryoda sırasıyla sahne numarası, çekileceği mekan, iç ya da dış mekan oluşu ve gece ya da gündüz oluşu bir başka deyişle sahnenin zamanı yer alır.​


   


Similar Threads: Kurgu rapor
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz Bilim Kurguyu Kim Buldu 24 Nisan 2012
Bunları biliyormusunuz En İyi Bilim Kurgu Filmleri 1 Şubat 2012
Bunları biliyormusunuz Okula Başlama Yaşını Erken Bulan Veliler Rapor Kuyruğunda 2 Eylül 2012
Bunları biliyormusunuz 66 Aya Sağlık Raporu Düzenlemesi 16 Ağustos 2012
Bunları biliyormusunuz En Fazla Kaç Gün Rapor Alınır 25 Mayıs 2012