küresel ısınmanın sonuçları

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 17 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. ödevim var ve yarın okula götürmem gerek bana kısa bişeyler lazım gönderir misiniz

  Cevap: küresel ısınmanın sonuçları

  Küresel ısınma sonrasında gerçekleşmesi beklenen olayların bazıları aşağıda gösterilmektedir.

  Sıcaklık Artışları Yaşanacak
  Küresel ısınmayla beraber dünyanın ortalama sıcaklığı artacak. Bu artış çeşitli senaryolarda 15 dereceler çıkarken en ılımlı senetyolar 6 derecelik bir artış öngörmektedir. Dünyanın düzeni için işe yararayan sera etkisi olmasaydı dünyanız 35 derece daha soğuk olurdu. Fakat bu etkinin olması gerekenden daha fazla gerçekleşmesi istenenden daha fazla sıcaklıkların oluşmasına neden olmaktadır.
  Hava Durumu Değişecek
  Küresel anlamda çok daha sert hava olayları ortaya çıkacak. Kıyı bölgelerde yağış miktarı artarken, iç bölgelerde sıcak havanın etkisiyle kuraklık yaşanacak.
  Artan fırtınalar ve deniz seviyeleri nedeniyle daha çok sel meydana gelecek. Bununla birlikte, hava sıcaklıkları bölgelere göre çok büyük farklılıklar gösterecek. Ve bu durumun sonuçları tahmin edilmeyecek kadar güç.
  Nehir yatağı havzalarının, şiddetli ve tehlikeli akıntılara sahip kısımları yüzde 19'dan, 2070 yılında yüzde 34-36'ya çıkacak.

  Yangınlar Artacak
  Küresel ısınmanı yok açacağı kurakık bazı bölgelerde güneş ışığına bağlı yangınların oluşmasına neden olacaktır. Bununla beraber bazı alanlarda şiddetli fırtınaların oluşacak olması yıldırım düşmesine bağlı yangınları da artıracaktır. Yıldırım düşmesinde %44'lük bir artış beklenmektedir bu da önmüzüdeki 59 yıl içinde orman yangınlarının %78 oranında artması demektir.

  Hayvan Türleri Azalacak

  Küresel ısınmanın, doğanın dengesini geri dönülemez biçimde bozarak, hayvan türlerinin yüzde 40'ının yok olması bekleniyor. İngiltere hükümeti tarafından yaptırılan bir araştırmaya göre, küresel ısınma göçmen kuşlar da dahil bir çok hayvan türünün soyunun tükenmesine yol açabilir.

  Eriyen buzullar sebebiyle foklar ve kutup ayılarının nesilleri tehlikeye girecek. Deniz sularının ısınması sebeyli birçok deniz canlısı yok olacak. Özellikele erkek deniz kaplumbağalarının şimdiden yok olmaya başladığı belirtilmekte.

  Buzullar Eriyecek
  Küresel ısınmayla birlikte buzullarda erime ileri boyutlara ulaşacak. Buzulların erimesinin temel nedeni deniz suyunun ısınması. Bayaz renklii olan buzullar güneş ışınlarını koyu renkli okyanusa yansıtıyor ve okyanus suyu ısısı giderek artıyor.
  Bugün bile buzullardaki erime çok ciddi boyutlara ulaşmıştır. Yanda verilen resimde küresel ısınmanın 30 yıllık bir süre içerisinde buzulların yok olmasında nasıl etki ettiği daha iyi görülebilir. Bazı araştırmalar 100yıl sonra kuzey kutbundaki buzulların tamamının eriyebileceği öngörülmekte.

  Milyarlarca İnsan Ölecek
  Prof. James Lovelock, "Yüzyıl bitmeden, aramızdan milyarlarcası ölecek ve geriye kalan pek az sayıdaki üreyen çift, iklimin yaşanabilir olduğu kuzey kutbu bölgesinde varlığını sürdürecek" diyor

  Diğer Bazı Sonuçlar

  Tarımda verimin azalması ve özellikle Avrupa ile Rusya'da hasatlarda büyük düşüş
  Kuzey Afrika'nın çölleşmesiyle büyük oranda göç 2.8 milyar insanın susuzlukla karşı karşıya kalması Mercan resiflerinin yüzde 97'sinin yok olması Kuzey Buz Denizi'nin tamamen ortadan kaybolması ve kutup ayılarının soylarının tükenmesi