Kurban Kesim Rehberi

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Pardus tarafından 26 Kasım 2009 tarihinde açılan konu


  1. Kurban, mümini Allah'a yaklaştırır (infografik)

    Bugün arefe, hazırlıklar tamamlanıyor. Bayramlık kıyafetler son kez ütülenirken, günler öncesinden alınan kurbanlar süsleniyor. Yarın bayram namazının ardından evleri tatlı bir telaş saracak.

    Sıkı pazarlıklarla satın alınan kurbanlar, Allah'a adanacak. Kurban, "Allah'a yakınlaşmak" anlamına geliyor. Bu ibadet, hicretin ikinci yılında eda edilmeye başlanmış. Hz. Peygamber Efendimiz, hicretinden itibaren on yıla yakın hep kurban kesmiş. Kurban sadece et yardımı amaçlı bir ibadet değil. İbadetin özü Allah'a yaklaştıran maddi bir fedakarlık ve O'nun emrine bağlılık. Akli bir sorunu olmayan, buluğ çağına ermiş, dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve misafir olmayan Müslüman herkes

    kurban ibadetini yerine getirmekle yükümlü. Kurban kesim vakti, bayram namazı kılınan yerlerde, bayram namazı kılındıktan sonra, bayram namazı kılınmayan yerlerde ise güneşin doğumundan sonra başlar. Kurban kesim işlemi bayramın son gününe kadar devam eder. Bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebildiği gibi gündüz kesilmesi daha uygundur. Kurbanı kişi kendisi kesebileceği gibi, vekalet yoluyla başkalarına da kestirebilir. Vekalet yoluyla kurban kestirecekler, kendi bulunduğu yerde birisine vekalet verebileceği gibi başka yerdeki kişi veya kuruma da vekalet verebilir. Vekalet sözlü, yazılı, telefonla, internet üzerinden, faksla ve benzeri yollarla verilip alınabilir.