Kurban Keserken Nelere Dikkat Edilmelidir

'Dini Bilgiler' forumunda Masal tarafından 8 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Kurban Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler


  Kurban Keserken Nelere Dikkat Edilmeliyiz


  Kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memesi kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlar kurban olarak kesilemiyor.

  Buna göre, koyun, keçi, sığır, manda ve devenin dışındaki hayvanlar kurban olarak kesilemiyor. Bu hayvanların kurban olarak kesilebilmesi için koyun ve keçinin 1, sığır ve mandanın 2, devenin ise 5 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Ancak 6 ayını tamamlayan koyun, 1 yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması halinde kurban edilebiliyor.

  Kurban Kesilirken Dikkat Edilecek Hususlar Şunlardır;

  Kan İyice Akıtılmalı

  Kurban kesimi yapılırken nefes borusu ile beraber şahdamarının kesilmesi gerekiyor. Şah damarı kesilmeden sadece nefes borusu kesilip hayvanın ölmesinin beklenmesi İslami açıdan uygun değildir. Kurbanın kanının vücuttan iyice akıtılmalı.

  Empati Kurun

  Kurban ibadetinde hayvanlara karşı merhametli olunması gerekiyor. İslam'da tüm hayvanlara karşı kötü muamele yasaklanmıştır.

  Peygamber Efendimiz (S.A.V) bu konuda empati kurmamızı öneriyor. Kendimize nasıl davranılmasını istiyorsak, kurbanlıklara da öyle davranmalıyız.

  Kesimde Temizliğe Önem Gösterin

  Kurban bayramlarında çok sayıda hayvanın kesilmesi, kesim öncesi ve kesim sonrası gereken kontrol ve hijyen kurallarına dikkat edilmemesi, etlerin saklama, hazırlama, pişirme gibi aşamalarında gerekli hijyen hassasiyetinin gösterilmemesi, çeşitli hastalıklara sebep olabilir.