Kurban Keserken Dikkat Edilecek Hususlar

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 11 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kurban Keserken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir

  Kurban Keserken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet verilmemelidir.

  Hayvanlar ehil kişiler tarafından kesilmeli ve kesim işlemi süratli bir şekilde yerine getirilmelidir. Ayrıca, çevre temizliği ve ekolojik dengenin korunması için gerekli tedbirler alınmalıdır.

  Kurban kesimi esnasında, psikolojik açıdan etkilenmemesi için çocukların kesim mahallinden uzak tutulmalarına dikkat edilmelidir.

  Aynı şekilde, hayvanların diğerinin kesimini görecek şekilde yan yana bulundurulmamalarına özen gösterilmelidir.

  Kurban keserken özellikle hayvana sıkıntı vermemeye dikkat etmelidir.

  Şehirlerde gördüğümüz ve hayvanların itilip kakılarak, dövülerek kurban edilmesi vahşiliktir, İslam ahlakına sığmaz: böyle eziyet eden insanlar sanki on günah işlemiş iki sevap almış gibidirler.

  Bu kadar günah almaktansa sevabı terk etmek daha iyidir. Müslümanlar kurban keserken hayvana nasıl şefkatle davranılacağını gösterme şansı yakalarlar.

  İkinci önemli mesele, temizlik ve insanları tiksindirmemedir. Şehirlerde gördüğümüz manzaralar, Müslümanlığın belirtileri değildir. Bizden Allah kurban kesmemizi ister, etrafı pisletmemizi değil. Ve Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurur Allah her şeyin ihsan ile yapılmasını şart koşmuştur. İhsan, bir şeyi yapılabileceğinin en güzeliyle yapmaktır.