Kurban Keserken Besmele

'Sorularla İslamiyet' forumunda EyLüL tarafından 10 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kurban Keserken Besmele
  Kurban Keserken Besmele Çekmek Gereklimi

  Besmelenin sırrı nedir

  Bilim adamları, hayvan kesimi sırasında dinen yerine getirilmesi zaruri olan Bismillah, Allahu Ekber sözünün kesilen etler üzerindeki herhangi bir etkisi olup olmadığını araştırınca şaşırtıcı sonuçlarla karşılaşıyorlar.

  İster kurban niyetiyle olsun ister başka bir amaçla olsun hayvan kesilirken besmele çekilmesi gerekir. Hayvanın kesimi esnasında besmele kasten terk edilirse o hayvanın eti yenilmez. Ancak kasıtsız ve unutularak besmele çekilmezse bu hayvanın eti yenilir.

  Kurban Keserken Besmelenin Terkedilmesi

  Kesilen bütün hayvanların helâl olması için, keserken besmele çekilmesi şarttır. Şâfiîler dışındaki diğer mezhebler bu hükümde ittifak etmişlerdi. Kesilen hayvan, kurbanlık olsun olmasın, keserken besmele çekmek şarttır. Kurbanı, kasıtlı olarak besmele çekmeksizin kesen kişinin kestiği hayvanın eti yenilmez. Ama unutarak besmeleyi terkeden kişinin kestiği hayvanın eti yenilebilir. ALLAH´tan başkasının adına kesilen hayvanların etleri yenilemez. ALLAH´tan başkasının adına kesmek demek, hayvanı keserken, kendisine tapınılan şeyin adını yüksek sesle anmaktır. Müşrikler, putları için kurban keserken, adına kesilen putun adını yüksek sesle anmayı âdet hâline getirmişlerdi.

  Kurban kesilirken üç defa Bismillahi Allahü ekber denilir ve şu ayetler okunur

  قُلْ اِنَّ صَلَات۪ي وَنُسُك۪ي وَمَحْيَايَ وَمَمَات۪ي لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَم۪ينَۙ لَا شَر۪يكَ لَهُۚ وَبِذٰلِكَ اُمِرْتُ وَاَنَا۬ اَوَّلُ الْمُسْلِم۪ينَ  Okunuşu: Kul inne salâtî ve nüsükî ve mahyâye ve memâtî lillahi Rabbil-Âlemîn lâ şerîke leh. Ve bi zalike umirtü ve ene evvelü'l müslimîn. (Enam 6/ 162-163)

  اِنّ۪ي وَجَّهْتُ وَجْهِيَ لِلَّذ۪ي فَطَرَ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضَ حَن۪يفًا وَمَآ اَنَا۬ مِنَ الْمُشْرِك۪ينَۚ


  (Enam 6/ 79)(Okunuşu: İnnî veccehtü vechiye lillezî fatares-semâvâti vel-arda hanîfen ve mâ ene minel-müşrikîn.)