Kurban Eti Nasıl Saklanır?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Blue tarafından 16 Kasım 2009 tarihinde açılan konu


 1. Kurban Eti Nasıl Saklanır?


  Kurban eti uygun koşullarda kesildikten sonra, etler hayvanın uygun yerlerinden yağlı kısımları ayrılarak parçalanmalıdır. Kesilen kurban eti mutlaka buzdolabında 1 gün bekletilmelidir. Bekleyen et böylece suyunu verecek ve daha iyi pişirmeye hazır hale gelecektir.

  Etleri, büyük parçalar şeklinde değil kıymalık, kuşbaşılık, pirzola, biftek ve bonfilelik olarak ayrılmalı, günlük pişirilecek miktarlara bölünmeli ve buzdolabı poşetine veya yağlı kâğıda sarılarak buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Bu şekilde hazırlanan etler, buzlukta ( -2 ºC ) birkaç hafta, derin dondurucuda ise (-18 ºC ) daha uzun süre ile saklanabilir.

  Etler kolaylıkla bozulabilen potansiyel riskli besinlerdir. Etlerin dondurulduktan sonra tekrar çözdürülmesi bazı mikroorganizmalar için üreme yeri oluşturur ve bu da sağlığımızı tehdit edebilir. Bu nedenle buzlukta saklanan etler buzluktan çıkartılınca yemek içinde tamamen kullanılacak şekilde parçalara ayrılarak buzluğa konulmalı, çözdürülen et hemen pişirilmeli, tekrar dondurulmamalıdır.

  Çözdürülmek istenen et, oda ısısında açıkta bırakılacak şekilde değil, yine buzdolabında çözünmesi sağlanmalıdır. Derin dondurucuda saklanan etin, buzdolabının sebzelik kısmının üstüne konularak çözünmesi beklenebilir. Çabuk çözünmesi amacıyla uygulanan kalorifer, soba üzerinde çözdürme, oda sıcaklığında bekletme vb. sakıncalı yöntemlerdir.
    2. Cevap: Kurban Eti Nasıl Saklanır?

  tşkkr edim paylaşım için
    3. Cevap: Kurban Eti Nasıl Saklanır?

  Bilgiler için teşekkürler mavişim. Nasıl sakladıysam halen dolabımda geçen senenin kurban etinden var. Taş gibi duruyo maşşallah :f196:
    4. Cevap: Kurban Eti Nasıl Saklanır?

  kurban eti en fazLa 6 ay durur sonra yenmesi caiz
    5. Cevap: Kurban Eti Nasıl Saklanır?

  inanmıyorum ya gerçekten kurban eti
    6. Cevap: Kurban Eti Nasıl Saklanır?

  bence haklısın sana katılıyoru
    7. Cevap: Kurban Eti Nasıl Saklanır?

  Evet Laledevri kurban eti :f20:

  Wishimmm ben kurban eti yiyemiyorum :( ama kasaptan alıp şöyle güzel bir köfte yaparsan bayıla bayıla yerim :f40:
    8. Cevap: Kurban Eti Nasıl Saklanır?

  Kurban eti yenmezmi güzel bir kavurmaya kim hayır diyebilir ki;)
  :f63:Lezzetli ve yenilebilir olması için bekletilerek pişirilmesi gerekir.
    9. Cevap: Kurban Eti Nasıl Saklanır?

  bunu bilmiyordum :oops: Yanlız gıda sağlığı açısından buzlukta dahi olsa etin saklama süresinin 4-6 ay arasında olduğunu okumuştum.


  Olur bluemm. Kasaptan alır ızgarada pişiririm.Yada fırına mı sürsem.:f20: Ben ikisinede bayılıyorum.:f10: Ayılmadan Yarenimle kavurmalıklarıda yeriz.:)
    10. Cevap: Kurban Eti Nasıl Saklanır?

  bana yok mu kızıyorm aaaaaaaa
    11. Cevap: Kurban Eti Nasıl Saklanır?

  wish im ewet canım bu sefer fazLa bekLEtme :)