Kurbağaların Özellikleri

'Eğitim Merkezi' forumunda Merve tarafından 15 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kurbağaların Özellikleri
  Kurbağaların Özellikleri Nelerdir


  Bunlar arasında bazı türler özellikle renk değişimi yaparak bulundukları ortama uyum sağlıyor ve avcılardan kurtulmak için kamuflaja bürünüyor.

  Dünya üzerinde tespit edilebilmiş 5 bin 250 türü bulunan kurbağaların bulundukları ortama uyum sağlamak için olağanüstü değişim gösterdikleri biliniyor.

  Bunlar arasında bazı türler özellikle renk değişimi yaparak bulundukları ortama uyum sağlıyor ve avcılardan kurtulmak için kamuflaja bürünüyor.

  Bu türler içerisinde o kadar güzel renkler oluşuyor ki büyülenmemek elde değil.


  Erişkinlerinin uzun arka bacaklar, tıknaz gövde, araları zarlı parmaklar, çıkık gözler ve kuyruksuzluk gibi özellikleri bulunan kurbağaların büyük çoğunluğu yarı sucul bir yaşam sürer ama tırmanarak ya da zıplayarak karada da rahatça hareket edebilirler. Yumurtalarını tipik olarak su birikintileri, gölcük ya da göllere bırakan kurbağaların iribaş adı verilen ve suda gelişen larvalarında ön ve arka bacaklar yokken, su içinde soluyabilmek için solungaçlar ve yüzebilmek için yüzgeçli kuyruk vardır. Çoğunluğu otçul olan ve solungaçlarından süzülen alglerle beslenen iribaşlardan başkalaşan erişkin kurbağalar, sıklıkla eklem bacaklıları, karından bacaklıları ve halkalı solucanları içeren etçil bir yaşam sürerler.

  Özellikle çiftleşme döneminde belirginleşen ve halk arasında "vıraklama" olarak anılan seslenişleriyle dikkat çeken kurbağalar, ekvatordan kutup altı bölgelere kadar olan, geniş bir yayılım alanında bulunurlar. Çoğunluğu tropik yağmur ormanlarında olmak üzere, toplam 33 familyaya dağılmış yaklaşık 5250 türü bulunan bu canlılar, çeşitliliği en fazla olan omurgalılardandır. Ancak, kimi kurbağa türlerinin giderek azalan sayıları da dikkat çekmektedir.
  alıntı