Kuranı Niçin Okumalıyız

'Dini Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 21 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kuranı Niçin Okuyoruz  Kuranı Kerimi Niçin Okumalıyız

  Kendisini okuyacak dil, hikmetini düşünecek akıl, haberlerinden ibret alacak kalb ve hükümleriyle amel edecek vücud bize verildiği için Yüce Kur'an'ı okumalıyız.

  Hz. Peygamber'in (s.a.v) : Ey Rabbim! Kavmim bu Kur'an'ı büsbütün terkettiler. (Furkan, 30.) şeklindeki şikâyetinden ve dünyada Kur'an'sız, âhirette imansız kalma felâketinden kurtulmak için Yüce Kur'an'ı okumalıyız

  Sizin en hayırlınız, Kur'an-ı Kerim'İ öğrenen ve öğretendir. (Buhari, 5027; Ebû Dâvud, 1452.) hadisindeki şerefe ulaşmak için Yüce Kur'an'ı okumalıyız.

  Kalbinde Kur'an'dan bir şey bulunmayan kimse harap ev gibidir." (Tirmizî, Fedâilü'l-Kur'ân, 18; Dârimî, Fedâilü'l-Kur'ân, 1.) hadisinin tehdidinden kurtulmak, kalbimizi, evimizi, beldemizi ve iş yerimizi mâmur etmek için Yüce Kur'an'ı okumalıyız.

  Kur'an'ı güzel okuyan kimse, vahiy getiren şerefli ve itaatkar meleklerle beraberdir." (Buhari, Tevhid, 52; Müslim, Müsâfirîn, 243.) hadisinin müjdelediği gibi, meleklerle dost ve arkadaş olmak için Yüce Kur'an'ı okumalıyız.

  Yüce Mevlâ'mızın murâdını anlamak için Hz. Kur'an'dan ve onu tefsir eden şerefli sünnetten başka bir yolumuz yoktur. Kur'an'ı yaşamak için yaratılmış bir müslüman olarak Yüce Kur'an'ı okumalıyız.
   


Similar Threads: Kuranı Niçin
Forum Başlık Tarih
Dini Bilgiler Kuranı kerimin dini hayatımızdaki yeri ve önemi kısa 27 Haziran 2017
Dini Bilgiler Şeytanın kötülüğünden korunma konusunda kuranın öğütleri kısaca 30 Mart 2015
Dini Bilgiler Kuranın indirilmesinin temel amacı ve sebebi nedir? 24 Kasım 2014
Dini Bilgiler Kuranı Kerimde'ki surelerin iniş sebebi 10 Nisan 2014
Dini Bilgiler Kuranı kerim ne zaman çoğaltılarak islam merkezlerine gönderilmiştir 11 Mart 2014