Kur’an’ı kerime Karşı Görevimiz

'Dini Bilgiler' forumunda Semerkand tarafından 5 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kuranı kerime Karşı Görevimiz
  Kuranı kerime Karşı görevlerimiz
  Kurana Karşı Olan vazifelerimiz

  Kuran-ı Kerim Yüce Allah (c.c) tarafından son peygamber aracılığı ile gönderilen son kitap olduğuna inanmak,
  Kuran-ı adabına göre okumak,
  Manasını anlayarak okumaya çalışmak
  Kuran-ı okurkan ve dinlerken son derece saygılı olmalı konuşmadan dinlemeliyiz.
  Kuranın yapma dediklerinden sakınıp emrettilklerini yapmamız gerekir.

  İbadet Allah (c.c) saygı ve tazim göstermektir. Bizi yaratıp nimetlerine müstağrak kılan yüce Tanrıya kulluk görevimizdir. İyilik gördüğümüz herkese bize otobüste yer verene bir bardak su ikram edene teşekkür ederiz. Şu alemleri bize boyun eğdiren arzı, gıdalarımızı bitirmek için emrimize veren, yıldızları, bulutları, güneşi bizler için çalıştıran Allahımıza şükretmemiz gerekmez mi? nefes alış vücuda oksijen götürür nefes veriş vücuttaki gazları zehirleri dışarı atar. Sadece bir nefes alışverişte Yüce Allahın iki nimeti mevcuttur. Kulak nimeti, Göz nimeti, El ayak nimeti, Akıl nimeti, akıl nimeti ve sıhhat nimeti hep Allah (c.c) lütuflarıdır. Her nimet bir teşekkür gerektirir. Bu kadar nimete karşı kim teşekkür görevini layikiyle yerine getirebilir? Kimse bunun altından kalkamaz. Bari Allahın emrettiklerini yapalım. Resulullahın sünnetine yapışalım da Cenabı Hakkın rahmetine kavuşmağa bakalım. Teşekkür, nimetin çoğalmasına vesile olur. Rabbimiz “Hakkıyla şükrederseniz, nimetlerimi arttırırım, nankörlük ederseniz azabım şiddetli olur. Diyor. Şükür sözden çok fiili ile (ibadetle) olmalıdır. Fili şükür de ibadettir. Bizim yapmış olduğumuz ibadete ahşa Yüce Allah (c.c) ihtiyacı hiç bir şekilde yoktur. Bizlerin faydalanmamız için Allah (c.c) birtakım ibadetleri bizlere farz kılmıştır. İbadet insanoğlunun ruhunu paklar, onun cennete uçmasına vesile olur. Ruh daha da yücelmek için dünya alemine gönderilmiştir. Bir ayette Allah (c.c) “Ben insanoğlunu, cinleri ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.demiştir. İbadet dini, başlıca görevimizdir. Allah (c.c) ait bir haktır. Yaradana ait bu hakkı O,ndan başka hiç kimse değiştiremez. Oruç, Namaz gibi hakkında sarih emirler bulunan ibadetlerde ne reform olabilir, ne de bunların en ufak bir tarafına dokunulabilir. Allah (c.c) nasıl emir buyurmuşsa Peygamber (s.a.v) ve de ashabı kiram nasıl yapmış iseler öyle yapılıcaktır. Zaman ya da mekanın değişmesiyle bunların hiç birinde değişiklik olması söz konusu bile değildir.

  1) Her müslüman, Kur'an-ı Kerim'in Allah'ın sözü olduğunu bilmeli ve tecvid kurallarına uygun olarak Kur'an'ı yanlışsız okumalıdır.

  2) Kur'an-ı Kerim'i abdestli olarak eline alıp "Eûzü-besmele" ile okumaya başlamalıdır. Kur'an'ı okurken mümkünse kıbleye karşı dönmeli ve son derece edepli, saygılı olmalı ve anlamını öğrenmeye çalışmalıdır.

  3) Kur'an-ı Kerim, temiz yerlerde okunmalı; başka işlerle meşgul olup, dinlemeyen kimselerin yanında ve pis yerlerde okunmamalıdır.

  4) Kur'an-ı Kerim, yüksek ve temiz yerlerde bulundurulmalı, hürmetsizlik sayılacak yerlere konulmamalıdır.

  5) Kur'an'ın yap dediklerini yapmalı, yapma dediklerinden sakınmalı, Kur'an'ın ahlâk ilkelerine uygun hareket etmelidir.


  Kur'an Okumanın Fazileti Hakkında Peygamberimizin Mübarek Sözleri:


  "Sizin en hayırlınız, Kur'an-ı öğrenen ve öğretendir."


  "Kim Allah'ın kitabı Kur'an'dan bir harf okursa onun için bir sevap vardır. Her sevabın karşılığı da on kat verilecektir."


  "Kim Allah'ın kitabı Kur'andan bir ayet dinlerse, ona kat-kat sevap verilir. Kim de Allah'ın kitabından bir ayet okursa kıyamet gününde kendisine nur olur."


  "Kur'an okuyunuz. Çünkü o, kıyamet günü okuyanlara şefaat edecektir."


  "Kim Kur'an-ı Kerim'i okur ve onunla amel ederse, kıyamet günü onun anne ve babasına öyle bir taç giydirilir ki, onun aydınlığı dünyada evlere vuran güneş ışığından daha parlaktır. Artık siz bununla amel edenin sevabını hesap edin." (9)