Kuranı kerime inanan insanın yapması gereken davranışlar

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 28 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kuranı kerime inanan insanın yapması gereken davranışlar nelerdir.

  Cevap: Kuranı kerime inanan insanın yapması gereken davranışlar


  Dürüst Olmak

  Dürüst olmak doğruluğu benimsemek ve doğru olmak demektir Dürüstlük, özde, sözde, yaşayışta doğru ve tutarlı olmayı gerektirir Özde, sözde ve yaşamda dürüstlük insanın içinin ve dışının bir olmasıdır Kişi, düşündüğü ve inandığı neyse, onu söylemeli, onu yapmalıdır.

  Dürüst olmak, İslam dininin öğütlediği en güzel ahlak davranışlarındandır Kuran'da Allah Hz Peygamber'e Emrolunduğun gibi dosdoğru ol !'' buyurmuştur Hz Peygamber dürüstlüğün en büyük örneğidir Dürüst olmak için uğraşan kimseler onu örnek alabilirler.


  Çalışmak ve Üretmek


  inanan insana yakışan davranışlardan biri de çalışmak ve üretmektir Çalışmanın bir çok faydası vardır: Çalışma, insanı diri ve canlı tutar iradeyi kuvvetlendirir insanın moralini düzeltir Stresten kurtarır Bunalıma girmesini önler Tabiatı, hayvanları ve insanları sevimli gösterir Kötülükten korur Çünkü eli boş insanlar kötülük düşünürler Alın teri ile kazanmanın zevkini tattırır Çalışanların emeğini takdir ettirir Dostluğu, sevgiyi, yardımlaşmayı, insan ilişkilerini geliştirir Topluma uyumu, sosyalleşmeyi kolaylaştırır.

  Her ülke yapıcı ve üretici kişilerin emekleriyle yükselir Çalışmak, bir şeyler üretmektir Üretken insan, verimli ve faydalı insandır Atatürk ülkemizi kurtarınca, ülkenin geleceğini gençlere emanet etmiştir Niçin? Dünyanın en gelişmiş ve refah düzeyi yüksek ülkesi haline gelmemiz için Ülkemizi çağdaş (muasır) medeniyet seviyesinin üstüne çıkarmak için.

  İslam dini yapıcı ve üretici olmayı emreder Üretici olmanın en güzel örneğini yine Hz Muhammed vermiştir 0, gençliğinde ticaret yapmış, kimseye muhtaç olmadan geçimini sağlamıştır Hendek savaşından önce derin hendeklerin kazılmasında kendisi de bir işçi gibi çalışmıştır.

  İnsanlara Yardımda Bulunmak


  insanları en çok mutlu eden davranışlardan birisi de başkalarına yardımda bulunmaktır Ödevini yetiştiremeyen bir arkadaşımıza yardım etmek, komşularımızın acı ve tatlı günlerinde acılarını, neşelerini paylaşmak; fakiri, yoksulu, kimsesizi gözetmek en güzel yardım örnekleridir
  Yardım, her zaman para, mal, mülk şeklinde olmaz Bazen bir selam, bazen güzel bir söz bazen de bir alet vermek çok makbule geçer Yardımlaşma sayesinde, barış gelişir, dargınlıklar, düşmanlıklar azalır; kin ve nefret, yerini sevgi ve şefkate bırakır Bizim başımıza bir şey gelince de yalnız olmadığımızı görürüz.

  Allah'a Şükretmek


  Allah'a şükretmek, ona Teşekkür etmektir Şükretmek, inanan insana yakışan en güzel davranıştır Çünkü Allah bizi yaratmış ve çeşitli nimetler vermiştir Her çeşit iyilik ve nimetlerle bizi donattığı için, doğadaki bütün nimetleri, varlıkları emrimize verdiği için, Allah'a teşekkür ederiz.

  Demek ki, şükür yapılan iyiliklerin, verilen nimetlerin değerini bilmektir Şükür Allah'a yapılır insanlara şükredilmez Ama Allah'a hem şükredilir hem de Teşekkür edilir Nasıl ki biz birisinin yardımına, iyiliğine hemen Teşekkür ederiz; hem de 'ayıp olmasın' diye acele ederiz.

  Sabırlı Olmak

  Dinimiz sabırlı olmaya çok önem vermiştir Kuran'da sabrı öğütleyen bir çok ayet vardır Bunların yanında sabredenlerin mutlu sona ulaşmalarıyla ilgili örnekler vardır.

  Sabırlı olmanın ve sabrın sonunda başarmanın güzel örneklerini Hz Muhammedin hayatında da görürüz Muhammed, Mekke'de müşriklerin zulümlerine, işkencelerine tam on üç sene sabretti Tarifte başına taş attılar, ayağını yaraladılar; ama onlara beddua etmedi Çünkü 0, insanları seviyordu.