kuranı kerimde son 10 sure ve anlamı

'Ders notları' forumunda EyLüL tarafından 6 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. kuranı kerimde son 10 sure ve anlamı


  Kuran-i Kerimdeki Son On Sure


  Kuranin Mushaf sirasina göre dizilisini ele alirsak, bu sureyle birlikte Kuran sona eriyor. Özellikle Kuranin sonuna yerlestirilen ve 'son on sure' olarak bilinip yaygin olarak ezberlenen bu sureler böylesi dizilisleri ile Kurani esasli bir mesajla sona erdirmektedir. Birçok müfessirin bu surelerin birbirinin devami oldugunu söylemesinden de ilhamla 'Fil' suresinden 'Nas' suresine kadar 'on surede on mesaj' söyle özetlenebilir.


  1. Allah, Kabeyi bir Allah ve insanlik aniti ( zikra ) yapmak istemekte ve bunun için üzerine titremektedir. ( Fil Suresi )


  2. Bu anitin etrafinda insanligin toplanmasini istemektedir. Bu is için birlestirecek ve toplayacak ( teqarrus ) öncü bir güç ( Kureys ) gerekmektedir. Yani artik her çagda birlestirip toplayan kimse, Kureys o olacaktir. ( Kureys Suresi )


  3. Bu öncü güç, dini ( yolu ) yalanlayanlarla mücadele etmeli, öksüzlere sahip çikmali, yoksullarin sesi, kimsesizlerin kimsesi olmalidir. Gösteris dindarligindan uzak durmali, yüregini ortaya koymalidir. ( Maun Suresi )


  4. Eger böyle yaparlarsa Allahin bol nimetleri ( Kevser ) üzerlerine yagacak, baslangiç da az da olsalar kisa sürede milyonlarin peslerinden geldigini göreceklerdir. ( Kevser Suresi )


  5. Ise, çagin egemen paradigmalarina ( degerler dizisi ) esastan karsi çikarak, insanligin vicdanini harekete geçirerek baslamali ve egemenlerle asla uzlasmamalidirlar. Sizin dininiz size, bizimkisi bize demelidirler. ( Kafirun Suresi )


  6. Egemen güçlere, para babalarina, dünyayi yöneten tefeci bezirgân takimina dogrudan karsi çikmalidirlar. Onlarin ahtapot gibi dünyanin her yanina yayilmis ellerini kesmeli, kurutmalidirlar. ( Ebu Leheb Suresi )


  7. Eger böyle yaparlarsa Allah onlarla birlikte olacak, kisa sürede insanlarin bu yola kitleler halinde girdiklerini göreceklerdir. Allah insanligin gönüllerini onlara açacaktir. Bu durumda bile yapmalari gereken hamd ile tesbihtir. ( Nasr Suresi )


  8. Zira nihai amaç Allahin birligini ( Tevhid ) ve bütünlügünü ( Samed ), insanligin baris içinde birlikte yasamasi ( adalet ), insanoglunun kula kulluktan kurtarilmasi ( özgürlük ) davasidir. ( Tevhid / Ihlâs Suresi )


  9. Bu amaç dünyanin bir kösesinde nispeten gerçeklesmis olsa bile is bitmemektedir. Kötü niyetli kisilere, hile, desise, entrika ve planlara karsi dikkatli olunmali; para, makam, mevki, san, söhret, altin, kadin vs. nefisleri kiskirtan her tür cazibenin verecegi zarardan, kiskançlik atesiyle yanip tutusanlarin kem gözlerinden Allaha siginilmali, onun yolunda bikmadan, usanmadan yürünmelidir. ( Felak Suresi )

  10. Insanlar üzerinde Rablik, Ilahlik ve Meliklik taslayanlarin Allahin özgür ve esit insanlarini kullastirmaya / kölelestirmeye kalkmalarina izin verilmemelidir. Hiçbir kisiye, sinifa, guruba, aileye, hanedana, zümreye, irka, etnik kökene ayricalik tanimadan Allahin en-nas'da ( millet, ümmet, halk ) tecelli edecek olan egemenligi tesis edilmelidir. Kimse kimseye tanrilik kalkismamalidir. Bin bir emekle kurulan tevhidin, adaletin ve özgürlügün toplumun her türünden fitne, fesat, dedikodu, fiskos ve fisiltiyla sarsilmasina ve istikrarin bozulmasina izin verilmemelidir. Bunlardan bizzat ve bilfiil uzak durulmalidir. Görünür, görünmez tüm ser odaklarina karsi uyanik olunmalidir Ondan geldik, onun ile yasiyoruz ve ona gidecegiz. ( Nas Suresi )