Kuranı Kerimde Şehitlik

'Dini Bilgiler' forumunda Sitem tarafından 26 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Kuranda geçen şehitlik
  şehitlik ile ilgili ayetler

  Kuranı Kerimde Şehitlik

  Kuran-ı kerimin bir çok yerinde geçen şehit kelimesi, aynı zamanda Allah' ın sıfatlarından biridir Şehidlik büyük bir derecedir Şehidler hem Allahın (cc) övgüsünü ve hem de Hz Muhammed (sav)in sevgisini kazanan şanslı kimselerdir .


  “Allah yolunda öldürülenleri ölüler sanmayın. Aksine onlar diri olup Rableri katında rızıklandırılmaktadırlar. Allahın lütfundan kendilerine vermiş olduklarıyla sevinç içindedirler ve arkalarından henüz onlara kavuşmamış olanları, kendilerine bir korku olmayacağı ve üzülmeyecekleri üzere müjdelerler. (Ali İmran, 3/169-170)

  * “... Şüphesiz hicret edenlerin, yurtlarından çıkarılanların, benim yolumda kendilerine eziyet edilenlerin, çarpışanların ve öldürülenlerin kötülüklerini örtecek ve kendilerini altından ırmaklar akan cennetlere sokacağım. Bu Allah katından bir karşılıktır. Karşılığın en güzel olanı Allah katındadır. (Ali İmran, 3/195)

  * “Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyin. Aksine onlar diridirler ancak siz fark edemiyorsunuz. (Bakara, 2/154)

  * “Allah, kendi yolunda çarpışıp öldüren ve öldürülen müminlerden, karşılığı cennet olmak üzere, mallarını ve canlarını satın almıştır. Bu Onun üzerine, Tevrat, İncil ve Kuranda vadedilmiş olan bir haktır. Allahtan daha çok ahdine vefa gösterebilen kim vardır? Şu halde yapmış olduğunuz bu alışverişinizden dolayı sevinin. İşte büyük kurtuluş budur. (Tevbe, 9/111)