Kuranı Kerimde Hz İsa

'Dini Bilgiler' forumunda Sitem tarafından 31 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. kuranda isa peygamber
  Kuranı Kerimde Hz İsa nasıl anlatılır

  Kuranı Kerimde Hz İsa

  Hz. İsa (as)'a, Allah'ın “Kün emri ile bir mucize olarak babasız yaratıldığı için, kendisine bir şeref olmak üzere “Kelimetullah denilmiştir. Ayrıca, Hz. Adem (as) için Safiyyullah, Hz. Musa (as) için Kelimullah, Hz. İbrahim (as) için Halilullah, Hz. Peygamber Efendimiz (sav) için ise Habibullah denilmektedir.

  Kur'an'da üç yerde Hz. İsâ'nın "Allah'tan bir kelime" olduğu ifade edilmiştir. (Âl-i İmrân 3/39, 45; Nisâ4/171) Elmalılı Muhammed Hamdi telaffuz olunan anlamlı sesler ve yazıların yanında âleme bakıldığında görme duyusu ile zihinde bir tesir meydana getirerek cüz"î veya küllî bir anlama delâlet eden belli varlıklara da kelime denilebileceğini, Hz. İsa'nın kelime oluşunu da böyle anlamak gerektiğini belirtmiştir. Öte yandan Elmalılı, "bikelimetin minhü" ifadesindeki kelimenin belirsiz olarak kullanılmasının Hz. İsâ'nın yaratılışındaki gariplik ve tuhaflığa, bilinen yaratılış tarzına uymayan bir farklılığa, dolayısıyla Hz. İsâ'nın mucizevî bir şekilde babasız yaratılışına işaret ettiğine dikkat çekmiştir. Elmalılı'ya göre kelimenin Meryem'in oğlu Mesîh İsâ şeklinde adlandırılması da Hz. İsâ'nın Hristiyanların teslîs anlayışındaki gibi Allah'ın değil ancak Meryem'in oğlu olduğunu vurgular; dolayısıyla İsâ'nın kelime olarak Allah'a, oğul olarak ise Meryem'e nisbet edilmesi gerektiğini söyler. (bk. Hak Dini, Al-i İmran 45. ayetin tefsiri)

  İsa Aleyhisselâm kendisine insan olmanın dışında bir sıfat yakıştırmak isteyenlere kul olduğunu hatırlatmak için: “Ben ancak Allahın kuluyum. buyurmuştur. (Meryem: 30) Muhataplarına: “Beni ilâh edinin. dememiş, bilakis: “Şüphesiz ki Allah benim de Rabbim, sizin de Rabbinizdir. Ona kulluk edin. İşte doğru yol budur. diye nasihatte bulunmuştur. (Meryem, 36)
   


Similar Threads: Kuranı Kerimde
Forum Başlık Tarih
Dini Bilgiler Kuranı Kerimde'ki surelerin iniş sebebi 10 Nisan 2014
Dini Bilgiler Kuranı Kerimde Geçen Çocuk İsimleri 5 Ocak 2013
Dini Bilgiler Kuranı kerimde ismi geçen melekler ve görevleri 12 Aralık 2011
Dini Bilgiler Kuranı kerimde ismi geçen kadın kimdir 12 Aralık 2011
Dini Bilgiler Kuranı Kerimde Zikredilen Sahabe Kimdir 9 Aralık 2011