Kuranı Kerimde Doğruluk İle İlgili Ayetler

'Ayetler ve Hadisler' forumunda Sitem tarafından 25 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. Doğruluk Hakkında Ayetler
  Kuranı Kerimde Doğruluk Hakkında Ayetler

  Kuranı Kerimde Doğruluk İle İlgili Ayetler

  Yüce yaratıcı Kuran-ı Kerim'de doğruluğu bizlere nasıl anlatıyor ve bizleri nasıl uyarıyor ? İşte doğruluk ile ilgili Kuran'da geçen ayetler


  Bakara Sû»resinin 256 . Ayetinde
  Dinde zorlama yoktur. Çünkü doğruluk sapıklıktan iyice ayrılmıştır. O halde kim tâğû»tu tanımayıp Allah’a inanırsa, kopmak bilmeyen sapasağlam bir kulpa yapışmıştır. Allah, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.


  Mâide Sû»resinin 119 . Ayetinde
  Allah şöyle diyecek: “Bugün, doğrulara, doğruluklarının yarar sağlayacağı gündür.” Onlara içinden ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetler vardır. Allah onlardan razı olmuş, onlar da Allah’dan razı olmuşlardır. İşte bu büyük başarıdır.


  En’âm Sû»resinin 115 . Ayetinde
  Rabbinin kelimesi (Kur’an) doğruluk ve adalet bakımından tamdır. Onun kelimelerini değiştirebilecek yoktur. O, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.


  Yûnnus Sû»resinin 2 . Ayetinde
  İçlerinden bir adama, insanları uyar ve iman edenlere, Rableri katında kendileri için bir doğruluk makamı bulunduğunu müjdele diye vahyetmemiz, insanlar için şaşılacak bir şey mi oldu ki o kâfirler, “Bu elbette apaçık bir sihirbazdır” dediler.


  İsrâ Sûresinin 80 . Ayetinde
  Deki: “Rabbim! (Gireceğim yere) doğruluk ve esenlik içinde girmemi sağla. (Çıkacağım yerden de) beni doğruluk ve esenlik içinde çıkar. Katından bana yardımcı bir kuvvet ver.”


  Meryem Sû»resinin 50 . Ayetinde
  Onlara rahmetimizden bağışta bulunduk. Onlar için yüce bir doğruluk dili var ettik (güzel bir söz ile anılmalarını temin ettik).


  Şu’arâ Sûresinin 84 . Ayetinde
  “Sonra gelecekler arasında beni doğrulukla anılanlardan kıl.”


  Ahzâb Sûresinin 8 . Ayetinde
  (Allah bunu,) doğru kimseleri doğruluklarından hesaba çekmek için (yapmıştır.) Kâfirlere de elem dolu bir azap hazırlamıştır.


  Ahzâb Sûresinin 24 . Ayetinde
  Bunun böyle olması Allah’ın, doğruları, doğrulukları sebebiyle mükafatlandırması, dilerse münafıklara azap etmesi yahut onların tövbesini kabul etmesi içindir. Şüphesiz Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.


  Mü’min Sûresinin 53-54 . Ayetinde
  Andolsun, biz Mû»sâ’ya hidayet verdik. İsrailoğulları’na da, akıl sahipleri için bir öğüt ve doğruluk rehberi olarak o kitabı (Tevrat’ı) miras bıraktık.


  Fussilet Sûresinin 40 . Ayetinde
  û‚yetlerimiz konusunda (yalanlama amacıyla) doğruluktan sapanlar bize gizli kalmaz. O halde kıyamet gününde ateşe atılan mı, yoksa güven içinde gelen kimse mi daha iyidir? Dilediğinizi yapın. Şüphesiz o, yaptıklarınızı hakkıyla görmektedir.


  Kamer Sûresinin 55 . Ayetinde
  Muktedir bir hükümdarın katında, doğruluk meclisindedirler.


  Cin Sûresinin 4 . Ayetinde
  “Demek bizim beyinsiz olanımız Allah hakkında doğruluktan uzak sözler söylüyormuş.”
    2. :f118: sizi alkışlıyorum süper olmuş ben bir melikeyi seviyor olarak
    3. Ellerinize sağlık çok güzel olmuş. Ödevime çok yardımcı oldunuz. Allah sizden razı olsun. :):)