Kur’an’dan ve Hz. Peygamberden Dua Örnekleri

'Dualar ve Faziletleri' forumunda EyLüL tarafından 16 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kur’an’dan ve Hz. Peygamberden Dua Örnekleri
  Kur’an’dan dua örnekleri


  Sonsuz güç ve şefkat sahibi olan Allah, insanlar için bir yardımcı, destekleyici, koruyucu ve kollayıcıdır. O bize bizden yakın olan, dua ve isteklerimizi karşılayandır. Ona hangi dilde ve ne şekilde dua edersek edelim, o bizi duyar ve dualarımızı kabul eder. O güçsüzlerin, çaresizlerin yardımcısı ve en büyük dostudur. Yüce Rabb’imiz Kur’an’da dua örnekleri sunarak bize nasıl dua edeceğimizi öğretmektedir. Bunlardan bazıları şunlardır:

  “Rabb’im! Ferahlık ver, işimi kolaylaştır” (Taha suresi, 25)
  “Rabb’im! İlmimi artır!” (Taha suresi, 114)
  “Rabb’im! Eğer unutacak veya yanılacak olursak bizi sorumlu tutma. Rabb’imiz! Bizden öncekilere yüklediğin gibi, bize de ağır yük yükleme. Rabb’imiz! Bize gücümüzün yetmeyeceği şeyi taşıtma. Bizi affet, bizi bağışla. Bize acı. Sen Mevla’mızsın...” (Bakara suresi, 286)

  “Ey Rabb’imiz! Duamı kabul et. Ey Rabb’imiz! Hesap kurulacağı kıyamet gününde beni, annemi, babamı ve bütün inananları bağışla” (İbrahim suresi, 40-41)
  “Allah’ım! Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz. Bizi dosdoğru giden yola ilet. Kendilerine nimet verdiklerinin yoluna, gazaba uğrayanların ve sapkınların yoluna değil.” (Fatiha 5-7)
  “Rabbimiz! Bize dünyada da iyilik ver, ahirette de iyilik ver…” (Bakara 20 ayet)

  Hz. Muhammed’den dua örnekleri
  “Allah’ım! Ürpermeyen kalpten, doymayan nefisten, fayda vermeyen ilimden ve kabul olmayacak duadan sana sığınırım ” (Müslim)
  “Allah’ım! Seni anmak, sana şükretmek ve sana güzelce ibadet etmek için bana yardım et” (Ebu Davud)
  “Bizi yediren, içiren, koruyan ve barındıran Allah’a şükürler olsun” (Müslim)
  “Allah’ım senden faydalı bilgi, temiz Rızık ve kabul edilmiş ibadet dilerim” (Müslim)
  Anlatım: Osman Ay