Kur’an’da Merhamet İle İlgili Ayetler

'Ayetler ve Hadisler' forumunda Yasemin tarafından 8 Haziran 2013 tarihinde açılan konu


 1. Kur’an’da Merhamet İle İlgili Ayetler Nelerdir?  Kur’an’ı Kerimde geçen Merhamet İle İlgili Ayetlerden bazıları şöyledir;

  Rabbimiz Tebâreke ve Teâlâ şöyle buyuruyor; Allah’a ve Rasulüne itaat edin! Umulur ki merhamet olunursunuz.

  Âl-i İmran süresi 132.sayfa

  Cerir bin Abdullah Radiyallahu Anh şöyle dedi:

  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

  İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez!

  Buhari 13/6005, Müslim, Tirmizi

  Bu kuran bizim indirdiğimiz mübarek bir kitaptır.Şu halde ona uyun ve Allahın buyruklarına karşı gelmekten skaının ki size merhamet edilsin.

  Ey Rabbimiz Bizi doğru yola eriştirdikten sonra kalplerimizi hakikatten saptırma ve yüce katından rahmetini bağışla.Şüphesiz ki Sen lütuf sahibisin

  Ne zaman ki (yaptıklarından dolayı pişmanlık duyup, başları) elleri arasına düşürüldü ve kendilerinin gerçekten şaşırıp-saptıklarını görünce: "Eğer Rabbimiz bize merhamet etmez ve bizi bağışlamazsa kesin olarak hüsrana uğrayanlardan olacağız" dediler. (A'RAF SURESİ / 149)

  (Musa yalvarıp) Dedi ki: "Rabbim, beni ve kardeşimi bağışla, bizi rahmetine kat. Sen merhamet edenlerin en merhametli olanısın." (A'RAF SURESİ / 151)

  Umulur ki, Rabbiniz size merhamet eder, fakat siz (bozgunculuğa) dönerseniz biz de (sizi aşağılık kılmaya ve cezalandırmaya) döneriz. Biz, cehennemi kafirler için bir kuşatma yeri kıldık. (İSRA SURESİ / 8)

  Dedi ki: Bugün size karşı sorgulama, kınama yoktur. Sizi Allah bağışlasın. O, merhametlilerin (en) merhametlisidir." (YUSUF SURESİ / 92)

  Kendisine ulaşmadan canlarınızın yarısının telef olacağı şehirlere onlar, ağırlıklarınızı taşımaktadırlar. Şüphesiz sizin Rabbiniz şefkatli ve merhametlidir. (NAHL SURESİ / 7)

  Veya onları bir korku üzerinde yakalayıvermesinden (mi emindirler)? Öyleyse Rabbin, gerçekten şefkatli ve merhamet sahibidir. (NAHL SURESİ / 47)