Kuranda Abdest Alma Şekli

'Dini Bilgiler' forumunda Aderito tarafından 23 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kuranda Abdest Alma Şekli kısaca  Eller en az 3 kez yıkanmalıdır.Elleri 1 kez yıkamak farzdır fakat üç kez yıkanması gerekir.Eğer su yetmeyecek kadar ise 1 kez yıkanabilir.Eller yıkanırken parmakta yüzükler varsa çıkarılmalıdır.Bunun sebebi, eğer yüzük takılı ise abdest suyu deriye gitmeyebilir. ( Resim 1 )
  2. Ağza 3 kez su vermek


  [​IMG]

  Dolu dolu ağza 3 kez su verilip, yıkanmalıdır.Eğer ay ramazan ayı ise ağzımıza verdiğimiz suyu, hemen ağzımızın ucu ile alıp boşaltırız.Bunun sebebi, oruçlu olmamızdandır.Ağza su verilirken, sağ elin baş parmağı ile ağzın sağ tarafını, şahadet parmağı ile de sol tarafı mesh edilmelidir. ( Resim 3 )
  3. Burna 3 kez su vermek

  Burna 3 kez sağ el ile su verilir, sol el ile de her su verildikçe sümkürmek gerekir.Dolayısı ile burun temizlenmiş olur. ( Resim 4 )
  4. Yüzü 3 kez yıkamak

  Yüzü, tüy bitiminden, kulak yumuşağından ve çene altından itibaren 3 kez yıkamak gerekir. ( Resim 5 )
  5. Kolları 3 kez yıkamak

  İlk başta sağ kol, sonra ise sol kol 3 kez yıkanır.Yıkama işlemi, avuca alınan su, kol ile dirsek bölümü arasında dökülerek tamamlanır. ( Resim 6 )
  6. Başı Mesh etmek

  Kitaplar, Avuca alınan su ile başın dörtte biri mesh edilir der.( Resim 8 ) Tekrar, şahadet parmakları veyahut küçük parmaklarla, kulaklar mesh edilir. ( Resim 9 ) Baş parmaklar ile de kulağın arka kısımı mesh edilir.
  İki elin arka tarafları ıslatılıp, ense mesh edilir ve başı mesh etme işlemi biter. ( Resim 10 )
  7. Ayakları 3 kez yıkamak

  Ayaklar topuklar, parmak araları ve dirseklere kadar 3 kez yıkanır.Yıkama işlemi sağ ile başlar, sol ile son bulur. ( Resim 11 )
  Bu işlemler sonucunda abdest alma işlemi tamamlanır