Kur'an Kursu Yasağı

'Haberler' forumunda EyLüL tarafından 9 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. Vicdanlara Sığmayan Yasak!
  Prof. Dr. Mehmet Görmez 28 Şubat döneminde Kur'an kurslarına getirilen yaş sınırlamasını bu sözlerle eleştirdi.


  [​IMG]
  Kurslara başvuran öğrencileri geri çeviremeyiz" dedi.


  Yasağın hukuka aykırı olduğunu tespit etmek için hukukçu olmaya gerek olmadığını belirten Başkan Görmez bu konuda yeni hükümetten beklentilerini dile getirdi.

  Dün akşam TRT Haber'de canlı olarak yayınlanan özel röportajda konuyu yeniden hatırlatan Görmez, "Bu yasak ma'şeri vicdanda kabul görmemiştir. Bu yasağın hukuka aykırı olduğunu tespit edebilmek için hukukçu olmaya gerek yok. Anayasanın 24. Maddesini hangi vatandaşımız okusa bu yasağın hiç bir anlamı olmadığı ortaya çıkar. Biz en kısa zamanda bu konuda bir düzenleme yapılacağını ümit ediyoruz. Başkanlık olarak zor durumdayız. Annesi-babası 10 yaşında çocuğunu bize getiriyor. Bir din görevlisi 'Çocuğunuzu alamayız' diye nasıl söylesin? Arkadaşlarımız şunu yapıyorlar açık söyleyeyim: Gelen çocuklarımızı resmi olarak kursa kaydını yaptırmıyoruz ancak biz hoca olarak cemaatimize niye geldin diye de soramayız. Camiye giremezsin diyemeyiz." diye konuştu.

  Çocuklar misafirimiz, kimseyi geri çevirmeyeceğiz

  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Görmez, camilerdeki Kur'an kurslarına yönelik talebe dikkat çekerek, "Kur'an kurslarına gelen çocuklarımızı resmi kursiyer olarak kaydedemeyiz ancak misafir olarak başımızın üstünde yerleri var. Hiç bir görevlimiz anne ve babasından izin alıp gelen hiçbir çocuğu geri çevirmeyecektir." diye konuştu.
   
Yükleniyor...