Kuran-Kerimde niçin Allah Ben yerine Biz diyor

'Dini Bilgiler' forumunda eslemnur tarafından 12 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kur'anı Kerim Allah biz demesinin nedeni
  Kuran, baştan sona Allahın birliğini ders verirken, böyle bir soru ile meşgul olmak, niçin Allah “Ben demiyor da, “Biz diyor diye düşünmek gerçekten çok acayiptir.

  Müslümanın her bir delil ile Kurana karşı imanını ve itikadını kuvvetlendirmesi gerekirken, cevabı son derece basit olan sorularla Kuran hakkında şüpheye düşmesi gerçekten anlaşılamayacak ve izah edilemeyecek bir durumdur.

  Belki de bu basit soru bile, birçok kişinin aklını ve kalbini yaralamış, onu Kuran hakkında tereddüde düşürmüştür. Bizler, akılları ve kalpleri şüphelerle ve vesveselerle yaralanmış olanlara bir merhem olabilmesi için bu eseri hazırladık.
  Şimdi sorumuzun cevabına gelelim, niçin Allah “ben demiyor da “biz diyor. Dilerseniz cevabı maddeler halinde öğrenelim:

  1- “Biz tabiri meliklerin ve sultanların tabiridir. Onlar sözlerine ya da mektuplarına başlarken “Biz ki diyerek başlarlar.

  Zira bu ifadede haşmet ve büyüklük vardır. Allahta ezel ve ebedin sultanı ve padişahıdır. Elbette haşmet ve büyüklük ifade eden “Biz tabirini “Ben tabirine tercih etmesi azametinin şanındandır.

  2- Allah, Kuranın indirilmesi gibi, meleklerinde içinde bulunduğu ve onların vasıta olduğu işlerde “Biz der ki, bununla, zatı ile birlikte o icraatta vasıta olan meleğe de işaret edilmiş olur.

  Mesela “Kuranı biz indirdik dediğinde “Biz ifadesinin açılımıyla ayet şöyle anlaşılır: “Kuranı ben, meleklerim vasıtasıyla habibime indirdim

  Ya da “Biz gökten bir su indiriyoruz denildiğinde, yağmur damlalarını indirmekle görevli olan meleğe de dikkat çekilmekte, melek de bu ifadeye dâhil olmaktadır.

  Ancak bu meleklerin tesirde hiç bir müdahaleleri yoktur. Çünkü tesiri hakiki ancak Allahtır.

  3- Genelde yaratılışın anlatıldığı ayetlerde Allah “Ben der. Mesela “Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım ayetinde olduğu gibi.

  Ancak yaratılışın anlatıldığı bazı ayetlerde de “Biz tabiri geçer. Bununla kastedilen ise o anda meleklerin o yaratılışa şahit olduğu ve orada bulunduğudur. Bu ifadeyle Allah kendi sözüne melekleri şahit yapmaktadır.

  Mesela “Biz yeri, göğü ve içindekilerini yarattık denildiğinde, Allahın bu yaratmağı tek başına yaptığı ve bunları yaratırken meleklerin hazır ve şahit olduğu anlaşılır.

  4- Allah bu ifadeyle bizlere de ders vermekte ve şöyle demektedir: “ Ben yerine Biz deyin, benlik yapmayın, kendinizi beğenmeyin, kibirden uzak durun, tevazu ile yükselin ve benlikten kurtulmakla insan-ı kâmil olun