Kur'an-ı Kerimin Özellikleri

'Dini Bilgiler' forumunda Merve tarafından 20 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kur'an-ı Kerimin Özellikleri

  Kur'an-ı Kerimin Özellikleri Nelerdir

  * Kuran-ı Kerim Peygamberimize indiği gibi hiç bir değişikliğe uğramadan bize kadar gelmiştir. Kıyamete kadar da bozulmadan devam edecektir.

  Öteki kutsal kitaplardan bazıları tamamen kaybolmuş, bazıları da birçok değişikliklere uğrayarak bozulmuş ve hiçbiri Allahtan gönderildiği gibi muhafaza edilememiştir.

  Kuran-ı Kerimi koruyacağını Yüce Allah, şu ayetle teminat altına almıştır:

  “Kuran-ı sana Biz indirdik, onun koruyucusu da Biziz. 0)

  Gerçekten de Allah, kutsal kitabımız Kuran-ı Kerimi günümüze kadar korudu, kıyamete kadar da koruyacaktır.

  * Kuran-ı Kerim toplu olarak değil, zaman ve olaylara göre ayetler ve sûreler halinde parça parça inmiştir. Bu durum, onun kolayca ezberlenmesini ve anlaşılmasını sağlamıştır.

  * Kuran-ı Kerim son ilahî kitaptır. Ondan sonra başka kitap gelmeyecektir. Kuranın hükümleri kıyamete kadar geçerli olacak, de- ğişmiyecektir. Önceki kitaplar ise belirli bir zaman için gönderilmişti.

  * Kuran-ı Kerim, bütün insanlığa gönderilen bir kitaptır. Her asrın ihtiyaçlarını karşılayacak hakikat ve hikmetlerle doludur. Halbuki diğer kutsal kitaplar, belirli milletlere gönderilmişti.

  Hicr sûresi, 9.

  * Kuran-ı Kerim, Peygamberimizin en büyük ve daimî mûcizesidir. Hem kelimeleri, hem anlamı, hem de taşıdığı yüksek hakikatlerle eşsiz bir mûcizedir.


  alıntı