Kur'an-ı Kerim'deki Her Kelime İsim Olmaz

'Sosyal Konular' forumunda EyLüL tarafından 10 Eki 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]  Bir Müslüman çocuğuna isim verirken dikkatli davranmalı. Kur'an-i Kerim'de geçen her kelimeyi çocuklar için isim olarak kullanmamalıyız. Yaygın olarak kullandığımız bazı isimler, sakıncalılar listesine girdi.

  Kuran'dan isim konulurken seçilen kelimenin gerçek anlamının öğrenilmesi için uzman kişilere danışılmasını tavsiye eden uzmanlar isim kitaplarında veya internette geçen adların anlamlarının da irdelenmesi gerekiyor...
  Resul, Nebi, Cebrail, Azrail, Mikail, İsrafil isimleri konulmamalı, hoş değil. Samet ismi, hiç kimseye muhtaç olmayan demektir. Bu sadece Allah'a mahsus bir durumdur, isim olarak kullanılamaz. Gülsüm gariban, zavallı kimsesiz anlamındadır. Julide Farsça'da dağınık, perişan demektir. Cennet bahçesi olarak bilinen İrem ise Allah'ın gazabına uğrayan sahte cennettir. Bade ismi içki demektir. Hannas ismi şeytanın ismi. Alara, Rosa, İleyda bunlar İslam isimleri değil gayrimüslim isimleridir ve çocuklara konulmamalıdır. Anlamı kötü olan, anlamsız şeyler de çocuklara isim olarak konulmamalıdır.
   
 2. Cevap: Kur'an-ı Kerim'deki Her Kelime İsim Olmaz

  benim adım irem. ben kendi ismimin anlamını şöyle biliyordum: ''CENNET BAHÇESİ'' ama şu anda allaha isyan mış benim ismimin anlamı bunu duyunca çok ama çok üzüldüm gerçekten ben kendi ismimden o kadar gurur duyuyordum ki ama artık ben böyle bir isim bilmiyorum.