kuran çok eşlilik ayet

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Belinay tarafından 10 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. kuran çok eşlilik
  kuranda çok eşlilik ayeti

  Cevap: kuran çok eşlilik ayet

  Kur'anı kerimde çok eşlilikle ilgili ayet bulunmamaktadır Aksine tek eşliliği teşvik edici ayet var! O ayet sadece ve sadece yetimleri ve dulları korumaya güvence altına alma ayetidir.

  Allah adil olandır Allah mahrum etmeyendir ve nasıl oluyor da Allah sizin gişe rekorları kıran kadın avcılığınıza kılıf olacak ayetleri gönderir. Bunu nasıl düşünürsünüz? Bu mu sizin Allah anlayışınız? Merak edeniniz varsa alın okuyun azizim İhsan Eliaçık Bana Dinden Bahset adlı kitabında yazmış gümbür gümbür! Nur Suresinde 3 ve 4 ayette denmek istenen Razinin nakline göre İkrimeden gelen sebebi nuzül bilgilerini katarak yorumlamış

  Ey iman edenler! Sayı sınırı olmadan bir çok eşle ve yetimlerle birlikte yaşadığınız görülüyor. Bundan kaynaklanan sorunlar yaşıyorsunuz. Kendi mallarınız yetmeyince eşlerinizi geçindirmek için yanınızdaki yetimlerin mallarına göz dikiyorsunuz. Üst üste evlenmekten eş üstüne eş ilave etmekten dolayı sıkıntıya giriyor, hem eşleriniz arasında haksızlık yapıyor, hem de yetimlerin mallarını alıp eşlerinizin geçimine harcamaya kalkıyorsunuz.


  Eğer hem eşlerinize hem de ytimlere haksızlık etmek istemiyorsanız, eşlerinizin sayısını azaltarak; dörde, üçe, ikiye hatta bire indirerek evlenin. Eğer adaletsizlik yapmak istemiyorsanız böyle üst üste evlenmekten uzak durun! Münasip gördüğünüz, size uygun birisi ile ya da savaşlarda esir aldığınız kadınlardan biriyle evlenin.

  ( Razi: İkrime)
   


Similar Threads: kuran çok
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım Kuran kursu hocalığı 10 Aralık 2012
Sorun Cevaplayalım osmanlı devletini kuran boy ve kol ? 10 Aralık 2012
Sorun Cevaplayalım Kuran Kadir Gecesinde İndiyse Nasıl her Sene Farklı Güne Denk Geliyor? 10 Aralık 2012
Sorun Cevaplayalım Kuranı kerime inanan insanın yapması gereken davranışlar 28 Eylül 2012
Sorun Cevaplayalım Kuranı kerim’in indirilmeye başlandığı geceye ne denir 24 Eylül 2012