Kültürümüzden Dua Örnekleri Neler?

'Dualar ve Faziletleri' forumunda Yasemin tarafından 6 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kültürümüzden Dua Örnekleri


  Önemli gün ve gecelerde camilerde topluca dualar etmek güzel geleneklerimizdendir. İnsanlar bu gün ve gecelerde camilerde, komşular birinin evinde toplanır, kendileri, yakın akrabaları, dostları ve tüm insanlar için dua ederler.
  Günümüzde topluca dua ettiğimiz yerlerden biri de Ramazan iftar sofralarıdır. Elbirliğiyle büyük sofralar kurulur; çocuğu, genci, yaşlısı, zengini, fakiri hep birlikte, oruç açmadan önce ellerimizi ve gönüllerimizi Allah’a açarak dua ederiz

  Geçmişte esnaf teşkilatlarında duanın ayrı bir önemi vardı. Kalfalığa veya ustalığa geçenler için törenler yapılır, terfi edenlere kuşaklar bağlanır, dualar edilir ve öğütler okunurdu.
  Bugün olduğu gibi geçmişte de esnaf duaya o kadar önem verirdi ki, bunun için ‘dua kubbesi’ adı verilen yerde her sabah dükkânını açmadan önce toplaşır, o günün bereketli ve helâl kazançla geçmesi için dua ederlerdi.Edebiyatımız dua örnekleri açısından çok zengindir. ‘Allah’a yalvarma’ anlamına gelen ‘münacaat’ türünde birbirinden güzel yakarışlar, şiir kitaplarının giriş bölümünü süsler.

  Çeşme alınlarında, kapı girişlerinde, cami duvarlarında birbirinden güzel özlü dua cümleleri yer alır.
   


Similar Threads: Kültürümüzden Örnekleri
Forum Başlık Tarih
Dualar ve Faziletleri Çevremizde Edilen Dua Örnekleri 9 Haziran 2013
Dualar ve Faziletleri Çaresiz Hastalıklara karşı okunacak dua örnekleri 12 Mart 2012
Dualar ve Faziletleri Kur’an’dan ve Hz. Peygamberden Dua Örnekleri 16 Temmuz 2011
Dualar ve Faziletleri Farklı farklı Güzel Dua örnekleri 18 Ocak 2011