Kültürümüzdeki dini motifler

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 5 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. kültürümüzdeki dini motifler nelerdir hakkında bilgi

  Cevap: Kültürümüzdeki dini motifler

  Kültürümüzdeki Dilimizdeki Dini Motifler
  Türkler, diğer Müslüman uluslar gibi, İslamı Araplardan öğrenmiştir. Dolayısıyla İslamın anlaşılmasında ve anlatılmasında Arapçanın önemli etkisi görülmektedir. Aynı etkiyi dilimizde de görmek mümkündür.

  Ancak, her millet gibi biz de İslam kendi dilimiz ile anlamayı denemişiz ve bunu da başarmışızdır. Özellikle cumhuriyetten sonra din ile ilgili bilgilerimizi Türkçeleştirme çabaları olmuştur. Bunu yaparken, dilimize yerleşmiş olan bazı dini kelime ve kavramları korumuşuzdur. Çünkü o kelime ve kavramlar, zaten bizim dilimizin birer parçası haline gelmiştir. Hatta onlara, Arapça asıllarından farklı anlamlar yükleyerek Türkçeleştirmişizdir.

  Namaz, oruç, ezan, ramazan, cuma, cemaat, maşallah, inşallah, teravi, selam, peygamber gibi kelimeleri örnek olarak inceleyebiliriz. Namaz ve peygamber kelimeleri İran dili olan Farsçadan Türkçemize girmiştir. Ezan, ramazan, maşallah, inşallah, teravi ve selam kelimeleri Arapça kökenli kelimelerdir.

  Ancak, Türkçe konuşan herkes bu kelimelerin anlamlarını bilir. işte bu yüzden bunlar artık Türkçeleşmiş kabul edilmekte ve kullanılmaktadır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Şub 2017