Kültürel Kimlik Ve Millî Kimlik

'Türkçe Sözlük' forumunda Sitem tarafından 13 Haz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kültürel Kimlik Ve Millî Kimlik nedir


  Kültürel Kimlik Ve Millî Kimlik


  Kültürel Kimlik nedir?

  Kültürel Kimlik bir grubun ya da kültürün ya da bireyin ait olduğu grup veya kültüre ait kimliğine verilen isimdir. Oldukça yakın dönemlere ait olan Kültürel Kimlik kavramı kimlik ile ilgili birçok soruya birçok kültürel ve sosyal teoriler ile cevap aramaktadır.

  Millî Kimlik nedir?

  Milli kimlik adını verdiğimiz şeyin kökeni en az doğası kadar karmaşıktır - diyor kimlik çalışmalarının temelini atan Anthony D. Smith . Kimlik çalışmaları ve bunun içinde milli kimlik araştırmaları sosyal bilimler alanında son yüzyılda yeni bir ilim dalı olarak gelişmektedir.

  Milli kimlik çalışmalarının bilimsel bazı daha kesin olarak yerleşmediğinden günümüzdeki milli kimlik araştırma eserleri çok farklı konuları ele almaktadır. Ancak bu eserlerden anlaşıldığı gibi bu yönde bir takım ortak noktalar mevcuttur. Milli kimlik diğer etnik, siyasi, sosyal, ekonomik, jeostratejik v.b. kimliklerle yakın alakadadır. Dolayısıyla milli kimliği ele aldığımızda doğal olarak, incelediğimiz milletin veya ulus devletin etnik ve genel tarihini, siyasi ve ekonomik durumunu, sosyal yapısını ve bulunduğu coğrafyayı incelemek zorundayız.

  Milli kimliğin ne olduğunu anlayabilmek için evvela aşağıdaki sorulara cevap vermeliyiz.

  1. Millet kimdir?


  2. Bir millet neden ve nasıl doğar?


  3. Millet ne zaman ve nerede ortaya çıkmıştır?

  alıntı
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Oca 2013