Kültür balıkçılığı nedir? Detaylı bilgi lütfen .

'Ders notları' forumunda Gazel tarafından 16 Şubat 2011 tarihinde açılan konu


 1. KÜLTÜR BALIKÇILIĞI NEDİR?

  Balık ve diğer suda yaşayan canlıların besin ve çeşitli başka amaçlar için kontrollü olarak yetiştirilmesidir. Dünyada hızla büyüyen bir gıda sektörüdür. Kültür-balıkçılığındaki verimlilik; besinlerin ve su kalitesinin sürdürülmesi açısından, diğer su-organizmalarının geniş (biyo-) çeşitliliğine bağımlı olmaktadır. Diğer bir açıdan, yetiştirilen organizmaların serbest bırakılması veya bir habitatın başka bir yapıya dönüşmesi yoluyla, su-organizmalarının doğal popülâsyonlarının çeşitliliği üzerinde ve ekosistemlerin yapısı üzerinde tamamen ters etkiler yaratabilir.

  HANGİ BALIKLARLA YAPILMAKTADIR?

  Çoğunlukla levrek ve çupura yetiştirilmektedir. Orkinos yetiştiricileri de giderek artmaktadır. Gerekli ortam sağlanıyorsa ve izin belgesi alınıyorsa her türlü balık için yapılabilir.
    2. Kültür balıkçılığı ; balık ve diğer su organizmalarının, besin veya diğer amaçlar için yetiştirilmesidir. Günümüzde, Dünya'daki balık ve diğer su ürünlerinin %13'ü kültür-balıkçılığından sağlanmakta iken, bu oran büyük (yıllık %6-7) hızla artış göstermektedir. Bu ise kültür-balıkçılığının; halihazırda Dünya'daki en hızlı büyüyen bir gıda sektörü olduğu anlamına gelmektedir. Kültür balıkçılığındaki üretimin çoğunluğu; yaklaşık olarak 200 adet tür ile gerçekleştirilmektedir.
   


Similar Threads: Kültür balıkçılığı
Forum Başlık Tarih
Ders notları Kültürel ögelere yeterince değer verilmezse neler olabilir? 3 Eylül 2016
Ders notları Milli ve evrensel kültür değerlerimiz nelerdir 24 Kasım 2014
Ders notları Frigyalıların Kültürel Özellikleri 19 Eylül 2012
Ders notları Milli Kültürel Değerlerimiz Nelerdir 28 Şubat 2012
Ders notları 5.Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi 5.Sınıflar Ünite Konuları 8 Aralık 2012